Aktualności

Rola Witamina D w złamaniach kości u dzieci
12.12.2023
Suplementy witaminy D3 nie zwiększają wytrzymałości kości ani nie zapobiegają złamaniom u dzieci z niedoborem tego składnika. Duże badanie kliniczne podważa szeroko rozpowszechniony pogląd dotyczący wpływu witaminy D na zdrowie kośćca.
Groźne tabletki narkotyku ecstasy w Holandii
11.12.2023
Holenderski Instytut Zdrowia Trimbos poinformował, że nowe tabletki ecstasy mają duże stężenie półsyntetycznej substancji psychoaktywnej MDMA. Ich spożycie może spowodować śmierć.
FDA zatwierdziła pierwszą terapię genową opartą na systemie CRISPR
11.12.2023
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) dopuściła w piątek do użytku pierwszą w USA terapię genową, w której stosowane są metody edycji genów CRISPR. Lek służy do leczenia anemii sierpowatej, a jego zatwierdzenie jest przełomem w medycynie.
Epidemia odry w Rumuni
07.12.2023
Ministerstwo Zdrowia w Rumuni ogłosiło stan epidemii na szczeblu krajowym, mając na celu m.in. zwiększenie liczby szczepień. Do tej pory odnotowano blisko 2 tys. przypadków zachorowań na odrę.
Czy AI pozwoli ograniczyć ilość kontrastu w tomografii?
03.12.2023
Trwają międzynarodowe badania, których celem jest sprawdzenie, na ile sztuczna inteligencja (AI) umożliwi ograniczenie kontrastu w tomografii komputerowej. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu też bierze udział w badaniach.
Powszechne bóle głowy mogą wynikać z zapaleń w szyi
30.11.2023
Naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Ulm opisują, jak problemy z mięśniami szyi prowadzą do pierwotnych bólów głowy, w tym migren. Ich zdaniem pomóc mogą odpowiednie terapie, celujące w te właśnie mięśnie.
30.11.2023
Wzrost infekcji płuc w Chinach
27.11.2023
Z danych chińskiej służby zdrowia wynika, że "nie wykryto żadnych nietypowych lub nowych patogenów" chorób płuc – poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
USA: więcej bezpłatnych testów na Covid-19
22.11.2023
Amerykański departament zdrowia i opieki społecznej (HHS) poinformował, że rząd USA rozpoczął przyjmowanie zamówień na bezpłatne testy na obecność wirusa Covid-19.