Aktualności

Starsi ojcowie mogą przekazywać więcej mutacji
23.01.2023
Męski układ rozrodczy to główne miejsce powstawania zmienionych genów, co dzieje się za sprawą mutacji. Może to wyjaśniać, dlaczego starsi ojcowie przekazują więcej mutacji potomstwu, niż młodsi - tłumaczą naukowcy z Rockefeller University (USA).
Nowa szczepionka Moderny przeciwko wirusowi dróg oddechowych RS skuteczna w ponad 83 proc.
19.01.2023
1
Nowa szczepionka Moderny przeciwko wirusowi RS, powodującemu zakażenia dolnych dróg oddechowych u seniorów, skuteczna jest w 83,7 proc. Jeszcze w tym roku firma ma wystąpić o jej rejestrację.
Częste używanie urządzeń cyfrowych do uspokajania małych dzieci ma negatywne skutki
18.01.2023
Częste korzystanie z urządzeń takich, jak smartfony i tablety, w celu uspokojenia zdenerwowanych dzieci w wieku 3-5 lat, wiąże się z ich rozregulowaniem emocjonalnym. Efekt ten jest szczególnie silny u chłopców.
Sześć minut ćwiczeń dziennie zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera
18.01.2023
Wykonywanie codziennie krótkich, ale intensywnych ćwiczeń pozwala dłużej cieszyć się sprawnością umysłową i opóźnia rozwój chorób neurodegeneracyjnych – informuje „The Journal of Physiology”.
Badanie: toksyczne cząstki z opon przenikają do warzyw
18.01.2023
W eksperymentach na hydroponicznej uprawie sałaty naukowcy odkryli, że może ona przez korzenie pobierać substancje chemiczne, które do środowiska uwalniane są ze ścierających się opon. Niektóre z tych związków są trujące. Teraz chcą sprawdzić ten proces w naturalnych systemach.
Badanie: ryzyko demencji może być niższe u kobiet stosujących hormonalną terapię zastępczą
17.01.2023
Hormonalna terapia zastępcza może zapobiegać rozwojowi demencji u kobiet z grupy ryzyka – informują brytyjscy naukowcy z University of East Anglia. Ich wnioski opublikowało pismo „Alzheimers Research and Therapy”.
mRNA może leczyć wrodzoną ślepotę
16.01.2023
Nowa, oparta na mRNA metoda podobna do tej, jaką zastosowano w szczepionkach przeciw Covid-19, ma szansę leczyć dziedziczne zwyrodnienia siatkówki. Jej twórcy poradzili sobie z głównym wyzwaniem - dostarczeniem mRNA na dno oka.
Ryzyko nieswoistego zapalenia jelit u osób po 40. roku życia zwiększa się poprzez stosowanie antybiotyków
16.01.2023
Częste stosowanie antybiotyków może zwiększać ryzyko tej dolegliwości, w tym również choroby Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, u osób po 40. roku życia - sugerują wyniki badania opublikowanego w czasopiśmie „Gut”.