Aktualności

Większość wegańskich zamienników mięsa ma niską przyswajalność minerałów
18.12.2022
Wiele dostępnych w sklepach substytutów mięsa ma niską wartość odżywczą, szczególnie jeśli chodzi o zawartość żelaza i cynku - informuje czasopismo „Nutrients”. Mimo pozornie wysokiej zawartości minerałów w wielu roślinnych substytutach są one w formie, której organizm nie jest w stanie wykorzystać.
Polscy naukowcy i lekarze opisali przypadek 10 pacjenta na świecie z zespołem Ogdena
18.12.2022
To bardzo rzadka choroba genetyczną, zaliczaną do tzw. zespołów progeroidowych, czyli chorób objawiających się dysmorfią, zaburzeniami rozwoju, upośledzeniem umysłowym i schorzeniami układu krążenia.
Badanie: terapia światłem łagodzi zespół zmęczenia w stwardnieniu rozsianym
18.12.2022
Terapia światłem może łagodzić przewlekłe zmęczenie, objaw dotyczący nawet 99 proc. pacjentów ze stwardnieniem rozsianym (SM) – informuje pismo „Multiple Sclerosis Journal—Experimental, Translational and Clinical”.
Internetowa terapia gniewu działa
18.12.2022
Cztery tygodnie terapii prowadzonej przez internet mogą pomóc osobom, których problemem jest złość i agresja - informuje „Journal of Consulting and Clinical Psychology”.
Kłamstwa u dzieci wskazują na zdrowy rozwój mózgu
16.12.2022
Kłamstwa u dzieci wskazują na zdrowy rozwój mózgu i są „kognitywnym kamieniem milowym” – dowodzą polscy i kanadyjscy naukowcy na łamach czasopisma naukowego PLOS ONE.
EMA zaleciła dopuszczenie szczepionki Spikevax u dzieci w wieku od 6 do 11 lat
16.12.2022
Europejska Agencja Leków zaleciła dopuszczenie szczepionki Spikevax, jak i jej dostosowanej wersji BA.1 do stosowania jako dawki przypominającej u dzieci w wieku od 6 do 11 lat.
Eksperci: zaczęła się nowa era w leczeniu poważnych chorób oczu
15.12.2022
1
Leki, które wymagają rzadszych iniekcji do gałki ocznej, to nowe era w leczeniu chorób naczyniowych siatkówki prowadzących do utraty wzroku – ocenili eksperci. Obecnie trwają też prace nad możliwością stosowania implantów do oka uwalniających leki.
Czas przed ekranem ma związek z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi u młodzieży
14.12.2022
Im więcej czasu dzieci spędzają przed ekranem smartfona, tabletu czy komputera, tym większe prawdopodobieństwo, że rozwiną się u nich zaburzenia obsesyjno- kompulsywne (OCD) – informuje „Journal of Adolescent Health”.