Aktualności

Badanie: Pierwsza udana operacja z użyciem tytanowej żuchwy, wydrukowanej w 3D
07.08.2022
Po czterech latach intensywnych badań prowadzonych przez Netherlands Cancer Institute oraz firmę Dutch Mobius 3D Technology (M3DT) pacjentowi z rakiem głowy i szyi po raz pierwszy wszczepiono tytanową żuchwę - informuje strona internetowa Netherlands Cancer Institute.
COVID-19: Nowe badanie śliny skuteczne jak test RT-PCR
05.08.2022
Wystarczy splunąć, by niewielkie urządzenie w 45 minut określiło, czy jesteśmy zakażeni COVID-19 i przekazało wynik do smartfona - informuje pismo „ACS Sensors”.
Fala pandemii słabnie w Europie, ale liczba infekcji wzrasta na innych kontynentach
31.07.2022
1
Liczba zakażeń w związku z siódmą falą pandemii koronawirusa zmniejsza się w Europie, ale przybywa infekcji na innych kontynentach. W ciągu minionych pięciu tygodni wzrastała też liczba zgonów z powodu Covid-19 - informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
31.07.2022
1
Science: czy 16 lat badań choroby Alzheimera pójdzie na marne?
29.07.2022
2
Istnieją podejrzenia sfabrykowania wyników, na których opiera się wiele ważnych badań nad chorobą Alzheimera - wskazuje dochodzenie przeprowadzone przez periodyk „Science”. Podstawowe założenia na temat genezy choroby zostały podane w wątpliwość.
Terapia genowa skuteczna w leczeniu hemofilii typu B
22.07.2022
2
Według brytyjskich specjalistów terapia genowa jest skuteczna w leczeniu hemofilii typu B. Życie pacjentów z genetycznym zaburzeniem krzepliwości powraca niemal do normy.
Prosta biopsja skóry pokazuje stan pacjentów z COVID-19
17.07.2022
2
Z pomocą nieskomplikowanej biopsji skóry naukowcy wykryli u osób z ciężkim COVID-19 mikroskrzepy w niewielkich tętnicach i żyłach. Metoda może pozwolić na szybką identyfikację pacjentów szczególnie narażonych na ciężki przebieg COVID-19.
Naukowcy: Złe odżywianie i chaos w domu szkodzą zdolnościom poznawczym dzieci
17.07.2022
Nieprawidłowe odżywianie i chaotyczne środowisko domowe mogą niekorzystnie wpływać na pamięć, koncentrację i kontrolę emocji u dzieci – informują naukowcy z Uniwersytetu Illinois w piśmie „Nutrients”.
Europejska Unia Zdrowotna (HERA) wskazała najpoważniejsze zagrożenia dla zdrowia
14.07.2022
Patogeny o wysokim potencjale pandemicznym, zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne i jądrowe oraz zagrożenia wynikające z oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe – to lista zagrożeń dla zdrowia, wskazana przez urząd Unii Europejskiej – HERA.