Aktualności

Odkryto, w jaki sposób zanieczyszczenia powietrza wywołują raka płuca u niepalących
13.09.2022
Zanieczyszczenia powietrza w postaci pyłu zawieszonego PM2,5 nie działają rakotwórczo; raczej uaktywniają one w komórce powstałe już uszkodzenia w DNA, wyzwalając rozwój raka płuca – wynika z badań opublikowanych podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO)
Badanie: szczepionki przeciw małpiej ospie powinny dawać dobrą ochronę
12.09.2022
Dostępna obecnie szczepionka oparta na wirusie krowianki, skierowana przeciwko małpiej ospie powinna powodować silną odpowiedź immunologiczną - twierdzą naukowcy. WHO zaleca szczepienia osobom o wysokim ryzyku zakażenia.
Duński zakaz tłuszczów trans ratuje życie
08.09.2022
Zakaz stosowania izomerów trans kwasów tłuszczowych w produkcji żywności spowodował w Danii spadek liczby zgonów na choroby układu krążenia – wynika z nowych badań, które publikuje pismo „PNAS”.
Dzięki badaniu CT można ocenić ryzyko zawału lub udaru
06.09.2022
Na podstawie analizy obrazów z typowego badania metodą tomografii komputerowej sztuczna inteligencja może ocenić ryzyko sercowo – naczyniowe, czyli prawdopodobieństwo wystąpienia na przykład zawału serca lub udaru – informuje „American Journal of Roentgenology”.
Niewysypianie się zwiększa ryzyko choroby serca i udaru mózgu - potwierdza badanie
06.09.2022
Aż dziewięć na 10 osób nie wysypia się wystarczająco w nocy, co znacznie zwiększa ryzyko choroby serca i udaru mózgu - wynika z francuskiego badania, które zaprezentowano na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologii (ESC) pod koniec sierpnia w Barcelonie.
Argentyna: Legionelloza najprawdopodobniej powodem zagadkowych zapaleń płuc
06.09.2022
Powodem zagadkowych zapaleń płuc w Argentynie najprawdopodobniej jest legionelloza, choroba wywoływana przez bakterię Legionella pneumophila – poinformowało argentyńskie ministerstwo zdrowia. Dotąd zmarły cztery osoby.
Naukowcy: Grupa krwi może wpływać na ryzyko udaru
04.09.2022
Grupa krwi A może mieć związek z podwyższonym ryzykiem wczesnego udaru niedokrwiennego mózgu – wynika z badań opublikowanych w piśmie „Neurology”.
Naukowcy: Duży krok w stronę nerek „z probówki”
04.09.2022
Naukowcy odtworzyli w laboratorium kluczowe komponenty tkankowe, z których rozwijają się ludzkie nerki. Ich zdaniem jest to krok w stronę uzyskania nowego narzędzia do testowania terapii. Przybliża też - wciąż dość odległą - perspektywę "hodowania" nerek.