Aktualności

Sposób postępowania w przypadku nieprawidłowych wyników badań czynności wątroby w podstawowej opiece medycznej
05.02.2001
Sposób postępowania w przypadku nieprawidłowych wyników badań czynności wątroby w podstawowej opiece medycznej Dr Paul Sherwood i wsp. z Queen's Medical Centre w Nottingham postanowili sprawdzić czy w podstawowej opiece medycznej prowadzi się pełne postępowanie wyjaśniające przyczyny nieprawidłowych wyników testów czynności wątroby.
05.02.2001
Abciksimab wpływa na zwiększenie ryzyka krwawień w czasie ratunkowego lub pilnego zabiegu koronaroplastyki wykonywanej u chorych uprzednio leczonych fibrynolitycznie
02.02.2001
Wykazano, że abciksimab zwiększa skuteczność i bezpieczeństwo zabiegów koronaroplastyki wykonywanej w trybie planowym. Jednakże istnieje potencjalne ryzyko krwawień po zastosowaniu tego leku. Ponadto ryzyko może się zwiększać w przypadku wykonywania zabiegu ze wskazań nagłych. Nie było natomiast jasne, czy i jaki wpływ na występowanie krwawień ma wcześniejsze zatosowanie leczenia fibrynolitycznego.
02.02.2001
Wpływ bloku przedsionkowo-komorowego, będącego powikłaniem zawału serca, na umieralność
02.02.2001
Bloki przedsionkowo-komorowe II i III stopnia są groźnymi i stosunkowo częstymi zaburzeniami rytmu pojawiającymi się we wczesnej fazie zawału serca. Dr Rathore i wsp. z kilku ośrodków w Stanach Zjednoczonych postanowili sprawdzić wpływ tych zaburzeń na wczesną i odległą umieralność wśród chorych w wieku powyżej 65 lat leczonych z powodu ostrej fazy zawału serca.
02.02.2001
Przyczyny niestosowania kwasu acetylosalicylowego u chorych z ostrym zawałem serca
02.02.2001
Duże badania kliniczne wykazały niezbicie, że podawanie kwasu acetylosalicylowego chorym z zawałem serca w istotny sposób zmniejsza ryzyko zgonu i poważnych powikłań. Jednakże nadal, według niektórych źródeł, nawet do 40% chorych w USA nie otrzymuje tego leku z różnych przyczyn. Dr Frilling i wsp. postanowili sprawdzić częstość podawania kwasu acetylosalicylowego w Europie.
02.02.2001
Ocena jakości życia chorych operowanych z powodu raka odbytnicy
02.02.2001
1
W wielu poprzednich opracowaniach oceniających pooperacyjną jakość życia chorych leczonych z powodu raka odbytnicy podkreślano, że jest ona uzależniona od typu wykonywanej operacji. Sądzi się, że jakość życia chorych, u których wykonano przednią resekcję odbytnicy, ze względu na mniej okaleczający zabieg i możliwość zachowania zwieraczy odbytu, jest lepsza niż chorych, u których konieczne było wykonanie brzuszno-kroczowego odjęcia odbytnicy.
02.02.2001
1
Stosowane w krajach rozwijających się pestycydy są poważnym zagrożeniem dla zdrowia - ostrzega WHO
02.02.2001
1
W wydanym wczoraj oświadczeniu WHO oraz współpracująca z nią Food and Agriculture Organization (FAO) ostrzegają, że sprzedaż niskiej jakości pestycydów, której wartość szacuje się na 900 mln dolarów rocznie, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska naturalnego.
02.02.2001
1
Fundacja Billa i Melindy Gates wspólnie z World Bank wesprze światową kampanię na rzecz wyeliminowania filariozy limfatycznej (słoniowacizny)
02.02.2001
1
Fundacja Billa i Melindy Gates wspólnie z World Bank wesprze światową kampanię na rzecz wyeliminowania filariozy limfatycznej (słoniowacizny) Fundacja Billa i Melindy Gates przkaże na ten cel 20 mln dolarów.
02.02.2001
1
Krótkoterminowe i odległe wyniki wszczepiania stentów u chorych z objawowym i bezobjawowym zwężeniem tętnicy szyjnej
02.02.2001
Wszczepianie stentów do tętnicy szyjnej jest mniej inwazyjnym sposobem zaopatrywania zwężeń od endarterektomii, chociaż autorzy niektórych badań sugerują, że częstość występowania powikłań po obu zabiegach jest podobna.
02.02.2001