Aktualności
Wśród pacjentów zgłaszających się do szpitala z powodu bólu w klatce piersiowej istnieje grupa chorych, u których ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca jest małe. Ta grupa chorych stanowi problem diagnostyczny, ponieważ u niewielkiego odsetka może wystąpić zawał serca i nagła śmierć sercowa. Autorzy badania, opublikowanego na łamach Academic Emergency Medicine, podjęli próbę oceny przydatności obciążeniowego badania echokardiograficznego w diagnostyce bólu w klatce piersiowej u chorych z małym ryzykiem wystąpienia choroby niedokrwiennej serca.
07.02.2001
Omdlenie to częste zaburzenie, występujące zarówno u osób młodych jak i starszych, które może prowadzić do znacznego upośledzenia. Przyczyną tego stanu mogą być zaburzenia neurologiczne, kardiologiczne i metaboliczne. U niektórych chorych, u których ustalenie podłoża omdlenia jest szczególnie trudne, jego przyczyną są zaburzenia wegetatywne.
07.02.2001
Porównanie czułości i swoistości biochemicznych markerów ostrej fazy zawału serca
Celem badania, przeprowadzonego przez zespół naukowców brytyjskich pod kierownictwem dra A. M. Huggona z Department of Accident and Emergency, Guy's and St Thomas' Hospitals w Londynie, było porównanie wartości diagnostycznej zapisu EKG i wczesnych markerów biochemicznych zawału serca - troponiny T, mioglobiny, aktywności kinazy kreatyninowej (CK) i izoenzymu sercowego (CK-MB) oraz stężenia CK-MB w rozpoznaniu zawału serca w izbie przyjęć.
07.02.2001
W Stanach Zjednoczonych rozpoczyna się nowy program mający na celu polepszenie warunków życia i skuteczności leczenia dzieci chorych na astmę
Na stworzenie i realizację nowego programu kierowanego przez ekspertów z Centers for Disease Control and Prevention (CDC) przeznaczono 2,9 mln dolarów.
07.02.2001
Skuteczne wyrównanie glikemii u chorych na cukrzycę typu 1 wymaga zwykle co najmniej dwóch iniekcji insuliny dziennie. Wziewne stosowanie insuliny jest nową metodą podawania dawek insuliny przed posiłkami.
06.02.2001
Dr Jonathan E. Dowell i wsp. z The Vanderbilt Clinic w Nashville i Cancercare of Maine w Bangor w USA przeprowadzili badanie II fazy mające na celu porównanie skuteczności leczenia paklitakselem, 5-fluorouracylem i leukoworyną albo karboplatyną i etopozydem u chorych z rakiem o nieznanym ognisku pierwotnym.
06.02.2001
Jednym z istotniejszych powikłań po transplantacji narządów jest osteoporoza i wynikające z niej złamania. Dr Gudrun Leidig-Bruckner i wsp. z University of Heidelberg w Niemczech przeprowadzili badanie mające określić jaka jest częstość i wskaźniki predykcyjne złamań osteoporotycznych po transplantacjach serca i wątroby.
06.02.2001
Wytyczne opracowane zostały przez grupę naukowców działających pod patronatem amerykańskiego Departamentu Zdrowia i Henry J. Kaiser Family Foundation. Jak stwierdził Anthony S. Fauci , dyrektor National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID), chociaż terapia antyretrowirusowa przyniosła wiele korzyści, to jednak niemożliwe jest wyeliminowanie AIDS przy użyciu obecnie stosowanych leków.
06.02.2001