Aktualności
Wyniki długoterminowych badań klinicznych potwierdzają, że pomostowanie aortalno-wieńcowe z użyciem lewej tętnicy piersiowej wewnętrznej jest skuteczniejsze niż wszczepienie pomostu z żył kończyn dolnych. Jednak, ze względu na nie do końca udowodnioną przewagę tego sposobu rewaskularyzacji w trakcie obserwacji krótkoterminowych, istnieje tendencja do unikania łączenia tętnicy piersiowej wewnętrznej z tętnicami wieńcowymi u ludzi starszych.
02.02.2001
Bloki przedsionkowo-komorowe II i III stopnia są groźnymi i stosunkowo częstymi zaburzeniami rytmu pojawiającymi się we wczesnej fazie zawału serca. Dr Rathore i wsp. z kilku ośrodków w Stanach Zjednoczonych postanowili sprawdzić wpływ tych zaburzeń na wczesną i odległą umieralność wśród chorych w wieku powyżej 65 lat leczonych z powodu ostrej fazy zawału serca.
02.02.2001
Dr T. Thevenot i wsp. z Groupe Hospitalier Pitie-Salpetriere w Paryżu i Hopital Michallon w Grenoble we Francji przeprowadzili powtórną meta-analizę badań dotyczących stosowania interferonu u chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu C z uwzględnieniem nowych czynników (punkt końcowy związany z obecnością HCV RNA, uwzględnienie chorych z marskością wątroby i chorych z prawidłowym stężeniem aminotransferazy alaninowej).
01.02.2001
1
Głównym celem spotkania jest podsumowanie mijających dziesięciu lat oraz przygotowanie się do wrześniowej specjalnej sesji poświęconej dzieciom.
01.02.2001
Rozwój metod laparoskopowych ułatwia wykonywanie coraz bardziej złożonych zabiegów. W opublikowanych ostatnio doniesieniach zwrócono uwagę na to, że połączenie metod laparoskopowych i technik endoskopowych jest skutecznym i bezpiecznym sposobem postępowania w leczeniu kamicy dróg żółciowych.
01.02.2001
Chorzy na krwawiące żylaki przełyku w stopniu ryzyka operacyjnego A i B według klasyfikacji Childa, pomimo nowych metod leczenia, nadal odnoszą większe korzyści z wytworzonych operacyjnie zespoleń wrotno-układowych niż śródwątrobowych połączeń wrotno-układowych wytwarzanych endoskopowo przez żyłę szyjną (TIPS).
01.02.2001
Choroba Charcota, Mariego i Tootha to wspólne określenie grupy wrodzonych ruchowych i czuciowych polineuropatii, w których tylko rzadko opisywano występowanie bezdechu w czasie snu i jak do tej pory nie wykazano związku przyczynowego pomiędzy tymi zaburzeniami.
01.02.2001
Wyniki wcześniejszych badań sugerowały, że białe wino zmniejsza ciśnienie w dolnym zwieraczu przełyku i wywołuje długotrwałe epizody refluksu żołądkowo-przełykowego. W najnowszym numerze Scandinavian Journal of Gastroenterology opublikowane zostały wyniki badania mającego wykazać czy białe wino zaburza perystaltykę i oczyszczanie przełyku z kwaśnej treści.
01.02.2001