Aktualności
Karaibskie ślimaki używają jadowitego kolca do sparaliżowania i zabicia swojej ofiary. Jednak ich jad zawiera także składnik o długotrwałym działaniu przeciwbólowym.
22.02.2017
Wyniki najnowszych badań naukowców sugerują, że infekcje oraz reakcja zapalna, którą wywołują one w organizmie, mogą negatywnie oddziaływać na mózg, przyczyniając się do rozwoju poważnych zaburzeń psychicznych. Badacze przeanalizowali szczegółowo dane ponad 1 mln ludzi, m.in. pod kątem przyjmowanych przez nich antybiotyków, leków przeciwwirusowych, przeciwgrzybiczych i przeciwpasożytniczych.
22.02.2017
2
Przewlekła ekspozycja na stosowane jako dodatek do żywności nanocząsteczki dwutlenku tytanu zmniejsza zdolność jelita cienkiego do wchłaniania substancji pokarmowych i ochrony przed patogenami – zawiadamiają naukowcy na łamach „Nanoimpact”.
20.02.2017
W ostatnim czasie przeprowadzono wiele badań dotyczących wpływu czynników środowiskowych na funkcjonowanie przyszłego potomstwa. Z najnowszych ustaleń naukowców wynika, że regularne wystawianie na działanie nikotyny uodparnia na jej wpływ. Chroni również przed działaniem innych substancji chemicznych – kokainy i mekamylaminy.
Dotychczas uważano, że za ludzką prawo- lub leworęczność może odpowiadać aktywność genów w prawej lub lewej półkuli mózgu. Okazuje się jednak, że taką asymetrię zaobserwowano w obrębie rdzenia kręgowego.
20.02.2017
Zespół jelita nadwrażliwego, astma, egzema, zapalenie zatok, bóle stawów i kości oraz zaburzenia koncentracji mogą być związane z nietolerancją laktozy.
17.02.2017
1
Objawy schizofrenii w istotnym stopniu mogą łagodzić wysokie dawki witamin z grupy B, szczególnie B6, B8 i B12 – wykazały badania opublikowane przez „Psychological Medicine”.
17.02.2017
"Pierwotnie wszyscy mieliśmy brązowe oczy” – mówi prof. Hans Eiberg z Uniwersytetu w Kopenhadze. Jednak mutacja genetyczna doprowadziła do wytworzenia się swego rodzaju przełącznika, który zablokował możliwość pojawiania się brązowych oczu.
17.02.2017