Aktualności
Mała ilość warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych nie tylko zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, ale także wiąże się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia depresji oraz stanów lękowych.
Przeszczepianie komórek macierzystych z różnych źródeł okazuje się efektywnym podejściem w terapii zwyrodnienia stawu kolanowego, najczęstszej przewlekłej choroby stawów, wynika z analizy opublikowanej w czasopiśmie „Journal of Orthopaedic Research”.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego donoszą, że kubki smakowe odgrywają istotną rolę w regulacji tempa i ilości spożywanego jedzenia. Opublikowane w "Nature" badanie wykorzystuje nowe techniki obrazowania mózgu, umożliwiające analizę struktury jądra przewodu pokarmowego (NTS), kluczowego obszaru związanego z uczuciem sytości.
Trudności w chodzeniu, niedosłuch, problemy z komunikacją czy częste infekcje mogą być związane czynnikiami genetycznymi. Dlatego NFZ wprowadził bezpłatne badania genetyczne, dostępne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
24.11.2023
2
Z badania przeprowadzonego na szczurach, które były wystawione na działanie mikrograwitacji i promieniowania kosmicznego, wynika, że pobyt w kosmosie może zwiększyć ryzyko zaburzeń erekcji.
23.11.2023
Analizując wyniki rezonansu magnetycznego mózgu za pomocą nowego systemu sztucznej inteligencji (AI), można postawić wiarygodną diagnozę zaburzeń ze spektrum autyzmu u dzieci w wieku 24-48 miesięcy – wynika z badania naukowców z USA.
22.11.2023
Nanoplastiki wchodzą w interakcję z naturalnie występującym w mózgu białkiem, powodując zmiany powiązane z chorobą Parkinsona i niektórymi rodzajami demencji.
21.11.2023
Powszechnie występujące infekcje jamy ustnej, choroby przyzębia i próchnica są powiązane z zapalnymi profilami metabolicznymi związanymi ze zwiększonym ryzykiem chorób serca i chorób metabolicznych – informuje „Journal of Dental Research.”