Aktualności
Ekspozycja na obecne w powietrzu cząstki PM 2,5 zmienia aktywność układu odpornościowego kobiet, co może zaszkodzić płodowi. To wynik pierwszego badania sprawdzającego wpływ tych substancji na poziomie komórkowym.
05.12.2024
Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego we współpracy z Politechniką Śląską opracowali preparat stomatologiczny, który umożliwia bezbolesne i minimalnie inwazyjne leczenie początkowych stadiów próchnicy zębów.
02.12.2024
Większość osób urodzonych przed rokiem 1968 ma przeciwciała przeciwko wirusom grypy podobnym do krążącego obecnie szczepu H5N1, co może zmniejszyć ryzyko ciężkiego przebiegu choroby – informuje portal MedRxiv, zawierający nierecenzowane prace naukowe.
02.12.2024
Dr inż. Agnieszka Piegat z zespołem badaczek Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Medycznego i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego opracowały polimerowe nanocząstki, które z zamkniętym w nich lekiem celują w komórki nowotworowe. Ma to umożliwić skuteczniejsze leczenia np. raka jajnika.
28.11.2024
Depresja może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia bólu menstruacyjnego – ustalił chińsko-brytyjski zespół naukowców. Odwrotnej zależności ich badanie nie potwierdziło.
28.11.2024
Szeroko stosowana w leczeniu niedoczynności tarczycy lewotyroksyna może być związana z utratą masy kostnej, dlatego trzeba sprawdzać, czy jej podawanie na pewno jest danej osobie potrzebne – wynika z nowych badań.
27.11.2024
Panel diagnostyczny wykrywający z próbki krwi endometriozę, raka płuca i piersi oraz inne nowotwory i choroby wstępnie opracowali polscy naukowcy. Poszukują teraz partnerów do dalszego ich rozwoju.
27.11.2024
Nowy antybakteryjny hydrożel peptydowy sprawia, że nawet bakterie oporne na antybiotyki znów stają się na nie wrażliwe – informuje „International Journal of Pharmaceutics”.
22.11.2024