Aktualności

Sauna może być niebezpieczna, szczególnie bez nawodnienia
08.01.2025
Brytyjski zespół opisał przypadek starszej kobiety ze zdrowotnymi kłopotami, która w wyniku przebywania w saunie doznała groźnego udaru cieplnego. Takie przypadki nie są częste, ale mogą być bardzo groźne.
Obecne starsze pokolenie jest znacznie zdrowsze od poprzednich
23.12.2024
Poprawa edukacji, odżywiania i warunków sanitarnych w XX wieku prawdopodobnie odegrała kluczową rolę w poprawie zdolności poznawczych, lokomotorycznych, psychologicznych i sensorycznych osób starszych – informuje pismo „Nature Aging”.
Gry z otwartym światem mogą wspierać zdrowie psychiczne
20.12.2024
Komputerowe gry z tzw. otwartym światem pomagały zmniejszyć stres wśród studentów i poprawić ich psychiczny dobrostan – poinformowała brytyjsko-austriacka grupa badaczy. Tego typu rozrywka pomaga czasowo odseparować się od codziennych napięć.
Cytrusowa pleśń wytwarza związek potencjalnie przeciwzapalny i przeciwnowotworowy
20.12.2024
Pospolita pleśń atakująca na przykład mandarynki potrafi syntetyzować związki mogące posłużyć do otrzymania cennych leków, a wykorzystywanego do tej syntezy enzymu można by użyć w przemyśle farmaceutycznym – informuje „Journal of the American Chemical Society”
Mikroroboty można wykorzystać w leczeniu niepłodności
19.12.2024
Magnetyczne mikroroboty mogą pomóc w leczeniu niedrożności jajowodów – uważają naukowcy z Chin. To jedna z głównych przyczyn kobiecej niepłodności.
Badania minimózgów pozwalają lepiej zrozumieć niektóre choroby
18.12.2024
Miniaturowe, żywe modele mózgu pomagają naukowcom "zaglądać" w przyczyny chorób spowodowanych uszkodzeniami mitochondriów – struktur komórki, które produkują energię. Nowa metoda może pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia poważnych schorzeń, w tym epilepsji.
„New Scientist”/Grypa ptaków bliższa osiągnięcia potencjału pandemicznego niż się wydaje
17.12.2024
Wirus grypy ptaków H5N1 intensywnie krąży na świecie, głównie wśród ptactwa oraz krów mlecznych, i jest bliższy osiągnięcia potencjału pandemicznego niż się nam wydaje - ostrzega „New Scientist”, powołując się na najnowsze badania.
Przednowotworowe zmiany w trzustce wykryte po raz pierwszy dzięki rezonansowi magnetycznemu
17.12.2024
Po raz pierwszy udało się wykryć przednowotworowe zmiany w trzustce dzięki obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego (MRI) – informuje pismo „Investigative Radiology”.