Aktualności

Mandimycyna – nowy potencjalny środek przeciwgrzybiczy zabija grzyby oporne na wiele leków
24.03.2025
O odkryciu nowego związku o silnym działaniu przeciwgrzybiczym przeciwko patogenom opornym na wiele leków informuje „Nature”. Lek o nazwie mandimycyna należy do polienowych makrolidów, znanej rodziny produktów bakteryjnych o właściwościach przeciwgrzybiczych.
Poznań/Łukasiewicz-PIT testuje nowe implanty dla chorych z wadami klatki piersiowej
21.03.2025
Badacze z Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego uczestniczyli w opracowaniu nowych implantów do korygowania klatki piersiowej. Obecnie je testują . Dzięki temu rozwiązaniu osoby z deformacjami klatki piersiowej mogą liczyć na szybszą korekcję i na bardziej komfortowe życie.
Mammografia wspomagana sztuczną inteligencją pozwala ocenić zdrowie serca
21.03.2025
Analizując zdjęcie rentgenowskie piersi przy użyciu sztucznej inteligencji można nie tylko wykrywać raka, ale również ocenić stan serca i naczyń – ogłoszono podczas sesji naukowej American College of Cardiology w Chicago.
Badanie: mikrodawki LSD raczej nie leczą ADHD
20.03.2025
Mikrodawki LSD nie okazały się skuteczniejsze od placebo w leczeniu ADHD – informuje pismo „JAMA Psychiatry”.
Polski model AI oparty na największej na świecie bazie zdjęć klatki piersiowej
18.03.2025
Specjaliści z Politechniki Warszawskiej we współpracy z Polską Grupą Raka Płuca opracowali model sztucznej inteligencji oparty na największej na świecie bazie zdjęć klatki piersiowej. Będzie on wspierał lekarzy w diagnozowaniu chorób w obrębie klatki piersiowej.
Metoda CRISPR okazała się skuteczna w leczeniu guzów głowy i szyi u myszy
18.03.2025
Dzięki zahamowaniu działania genu, który wspiera namnażanie się komórek, izraelskim naukowcom udało się wyeliminować połowę guzów głowy i szyi u myszy. Autorzy przewidują, że badania kliniczne z udziałem ludzi mogłyby się rozpocząć za 2-3 lata.
Badania/Silne krwawienia mogą powodować ciągłe zmęczenie u kobiet w okresie przedmenopauzalnym
17.03.2025
U co trzeciej kobiety w okresie przedmenopauzalnym występują silne i przedłużone krwawienia. Najnowsze badania amerykańskich specjalistów po raz pierwszy wykazały, że mogą być one powodem częstego zmęczenie i wyczerpania.
Jak ćwiczyć, by skutecznie poprawić nastrój? Sprawdzają naukowcy UJ
17.03.2025
Mózg każdego człowieka nieco inaczej reaguje na aktywność fizyczną. Na przykład po intensywnej jeździe rowerem jedna osoba może poczuć poprawę nastroju, inna przeciwnie. Naukowcy UJ wykazali, że wzorce aktywacji mózgu tych osób przebiegają inaczej w trakcie tego samego ćwiczenia.