Aktualności

Antybiotyki przed drugim rokiem życia mają związek z otyłością
28.04.2025
Przyjmowanie antybiotyków w ciągu pierwszych dwóch lat życia wiąże się z wyższym wskaźnikiem masy ciała (BMI) w dzieciństwie – ogłoszono podczas konferencji Pediatric Academic Societies 2025 w Honolulu (USA).
Potencjalny lek na miażdżycę i stłuszczenie wątroby
28.04.2025
Związek skuteczny w leczeniu ciężkiego stłuszczenia wątroby, tripeptyd o nazwie DT-109, naukowcy wypróbowali obecnie na innym polu - równie skutecznie. Podczas badań na małpach ograniczył on powstawanie blaszek miażdżycowych w aorcie i tętnicach wieńcowych.
Badanie: zespół stresu pourazowego związany z wyższym poziomem insuliny we krwi
25.04.2025
Objawy PTSD są powiązane z wyższym poziomem insuliny we krwi – pokazało badanie Uniwersytetu Śląskiego. To zaś może być pierwszy krok do insulinooporności, a następnie cukrzycy. Wczesne wykrywanie i leczenie PTSD może być więc sposobem na uniknięcie innych poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości.
Tlen pod wysokim ciśnieniem pomaga po radioterapii
24.04.2025
Leczenie tlenem hiperbarycznym zapewnia długotrwałą ulgę pacjentom cierpiącym na późne następstwa naświetlania promieniowaniem jonizującym guzów jamy brzusznej - informuje pismo "EClinicalMedicine".
Palenie wyłącznie e-papierosów zwiększa ryzyko POChP i nadciśnienia
24.04.2025
Używanie wyłącznie e-papierosów może prowadzić do rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz nadciśnienia tętniczego. Choć produkty te uznawano początkowo za bezpieczniejszą alternatywę dla palaczy, teraz wiadomo, że ich stosowanie wiąże się z poważnymi zagrożeniami zdrowotnymi.
Zaburzenia mikroflory jelitowej mogą wpływać na zachowania dzieci ze spektrum autyzmu
23.04.2025
Brak równowagi w mikroflorze jelitowej u dzieci z autyzmem może skutkować zakłóceniem produkcji neuroprzekaźników, które wpływają m.in. na relacje społeczne. Znajduje to odzwierciedlenie w zachowaniach dzieci ze spektrum autyzmu – wynika z badania, które publikuje „Nature Communications”.
Brytyjscy badacze wyhodowali ludzki ząb w laboratorium
15.04.2025
W warunkach laboratoryjnych brytyjscy badacze wyhodowali ludzki ząb, co uznano za kolejny przełom w stomatologii – informuje BBC News. Jedna wiele lat jeszcze upłynie, zanim implanty przynajmniej częściowo zastąpią naturalne zęby.
Tomografie komputerowe mogą odpowiadać za 5 proc. wszystkich nowotworów w USA
15.04.2025
Badania metodą tomografii komputerowej mogą odpowiadać za 5 proc. wszystkich nowotworów rocznie rozpoznawanych w USA – informuje pismo „JAMA Internal Medicine”.