Aktualności

Nowe podejście do szczepionki przeciwko boreliozie daje nadzieję na przełom
10.04.2025
Nowa strategia, która może stać się podstawą skutecznej szczepionki przeciw boreliozie, okazała się bardzo obiecująca w badaniach przedklinicznych. Daje nadzieję na zapobieganie tej groźnej chorobie po latach badań, które dotąd nie przyniosły zadowalających rezultatów.
Sztuczna inteligencja oblicza biologiczny wiek serca
08.04.2025
Wykorzystanie sztucznej inteligencji do obliczenia biologicznego wieku serca na podstawie danych EKG pozwala przewidzieć zwiększone ryzyko śmiertelności i incydentów sercowo-naczyniowych – ogłoszono na EHRA 2025, kongresie naukowym Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) w Wiedniu.
Leki takie jak Ozempic i Wegovy mogą znacznie zmniejszyć ryzyko demencji
08.04.2025
Jak sugerują wyniki metaanalizy badań dotyczących leków naśladujących działanie hormonu GLP-1, ich przyjmowanie może chronić przed demencją – informuje pismo „JAMA Neurology”.
Eksperci: przeciwciała bispecyficzne dają nadzieję na skuteczniejsze leczenie raka płuca
04.04.2025
Nowa grupa leków – tzw. przeciwciała bispecyficzne, zwiększa skuteczność leczenia raka płuca i przyczynia się do wydłużenia przeżycia chorych. To nowy rozdział w terapii chorych na raka płuca ze znanymi zmianami genetycznymi w komórkach nowotworowych – ocenili dla PAP eksperci.
Badania: szczepienie przeciwko półpaścowi zmniejsza ryzyko demencji
04.04.2025
Szczepienie przeciwko półpaścowi zmniejsza ryzyko demencji, szczególnie u kobiet – twierdzą amerykańscy badacze na łamach "Nature". To kolejne badanie potwierdzające tę zależność, z użyciem różnych preparatów chroniących przed tą groźną chorobą.
Nawet „beznadziejne” przypadki wąglika można by leczyć nową metodą
04.04.2025
Groźne zakażenia wywołane przez bakterię zwaną laseczką wąglika (Bacillus anthracis) można by leczyć nową metodą – sugerują wyniki badań opisywanych na łamach „Nature Microbiology”.
Polacy chcą wykorzystać AI do diagnozowania schizofrenii na podstawie skanowania siatkówki
01.04.2025
Badania wykorzystujące AI do diagnozowania schizofrenii na podstawie skanowania siatkówki oka prowadzą naukowcy z Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz University of Rochester (USA).
Nowy antybiotyk odkryty w kanadyjskim ogródku
31.03.2025
Wytwarzana przez bakterie glebowe lariocydyna to peptydowy antybiotyk, który zabija większość antybiotykoopornych bakterii w nietypowy sposób atakując ich rybosomy – informuje „Nature”