Aktualności

Japonia: RNA wskazuje na początki życia
21.03.2022
Japoński zespół stworzył cząsteczki RNA, które samodzielnie się dzielą i tworzą złożone struktury według reguł ewolucji. To pierwszy doświadczalny dowód na to, że z prostych cząsteczek może powstać złożone życie.
Trzeci komplet zębów zamiast tradycyjnych implantów - rozwiązanie polskich naukowców.
21.03.2022
Naukowcy z Poznania, Warszawy i Torunia próbują wyhodować "trzecie" zęby, opierając się na możliwościach, jakie dają obecne w dziąsłach komórki macierzyste. Docelowo takie prace mogą pomóc wyeliminować potrzebę stosowania implantów - albo stworzyć tkankę nerwową, kostną czy chrzęstną - do przeszczepów.
Ftalany zwiększają ryzyko raka u dzieci
21.03.2022
Dodawane do różnorodnych produktów ftalany zwiększają ryzyko raka kości i chłoniaka u dzieci - pokazuje nowe badanie. Substancje te m.in. zaburzają pracę hormonów.
Ćwiczenia fizyczne pomocne w leczeniu efektów długiego COVID
21.03.2022
Chociaż nie istnieje medyczny standard leczenia tzw. długiego COVID, nowe badania sugerują, że ćwiczenia fizyczne mogą pomóc przerwać utrzymujący się w organizmie stan zapalny, który prowadzi m.in. do rozwoju cukrzycy i depresji pojawiających się nawet kilka miesięcy po tym, gdy dana osoba wyzdrowieje.
Aplikacja do obliczania genetycznego ryzyka zawału serca
18.03.2022
Naukowcy ze Scripps Research institute w San Diego (USA) opracowują aplikację na smartfony do obliczania genetycznego ryzyka zawału serca - informuje pismo „ Digital Medicine“.
Lek na malarię może pomóc zwalczać oporne na chemioterapię nowotwory głowy i szyi
18.03.2022
1
Stosowana w leczeniu malarii hydroksychlorochina ogranicza oporność nowotworów głowy i szyi na chemioterapeutyk cisplatynę - wynika z badań na modelu zwierzęcym, o których informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Dwoje naukowców z Polski nagrodzonych ERC Consolidator Grants
17.03.2022
Dr hab. Marta Bucholc z Uniwersytetu Warszawskiego i dr hab. Jarosław Wilczyński z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN otrzymali prestiżowe granty ERC Consolidator Grants, przyznawane przez European Research Council. W gronie laureatów znalazło się 313 naukowców z całej Europy.
Nowy program współpracy polsko-ukraińskiej Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
16.03.2022
Sześć projektów naukowych w zakresie nauk społecznych i humanistycznych, realizowanych wspólnie przez parę naukowców lub naukowczyń z Polski i z Ukrainy, sfinansuje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Budżet każdego projektu wynosi 268 tys. zł.