Aktualności

Badacze: Pierwszy pacjent otrzymał terapię genową na obniżenie cholesterolu
15.07.2022
3
Ochotnik z Nowej Zelandii poddał się leczeniu genową terapią opracowaną przez firmę Verve Therapeutics, aby trwale obniżyć chorobliwie wysokie stężenie cholesterolu we krwi. Jeśli skutki okażą się trwałe i bezpieczne, może to oznaczać nową erę w leczeniu choroby.
Naukowcy: W laboratorium powstała miniaturowa komora serca
15.07.2022
Naukowcy z Kanady wyhodowali niewielki, działający model lewej komory ludzkiego serca, która sprawnie pompuje podawaną do niej ciecz. Pozwoli na badanie komórek serca, jego tkanek i funkcji jako narządu, poszukiwanie nowych leków i terapii.
Sen jest niezbędny dla utrzymania zdrowia serca
15.07.2022
Zdrowy sen jest niezbędny do utrzymania zdrowia układu sercowo-naczyniowego - ogłosili eksperci z American Heart Association. Stanowi jeden z ośmiu głównych czynników warunkujących prawidłowe działanie tego systemu.
Badanie: Dwa serca transgenicznych świń wszczepiono zmarłym pacjentom
14.07.2022
Zespół z NYU Langone Health przeszczepił dwa serca pobrane od genetycznie zmodyfikowanych świń dwóm zmarłym wcześniej osobom. Eksperyment to duży krok w kierunku ratujących życie, bezpiecznych transplantacji zwierzęcych organów.
Naukowcy: Leki na migrenę mogą pomóc w walce z otyłością
13.07.2022
Tryptany, popularne leki na migrenę, mogą okazać się pomocne w leczeniu otyłości – informują naukowcy z University of Texas. Ich wnioski opublikował „Journal of Experimental Medicine”.
Badacze: wyczerpanie immunologiczne u pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19 znacznie wyższe niż u lżej chorych
13.07.2022
Markery wyczerpania immunologicznego u pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19 były nawet kilkunastokrotnie wyższe niż u lżej chorych – wskazali naukowcy ze szczecińskiego szpitala wojewódzkiego. Wnioski z ich badania mogą pozwolić na trafniejsze przewidywanie przebiegu choroby i zastosowanie odpowiedniej terapii.
Badanie: Groźne powikłanie postcovidowe u dzieci dużo rzadsze podczas Omikronu
13.07.2022
Wieloukładowy zespół zapalny u dzieci (MIS-C) podczas fali zakażeń wariantem Omikron był mniej dotkliwy niż podczas poprzednich fal pandemii COVID-19 - ogłoszono na łamach czasopisma „JAMA".
Polacy odkryli, w jaki sposób chemioterapia raka piersi uszkadza naczynia krwionośne
08.07.2022
Naukowcy z Collegium Medicum UJ pokazali, w jaki sposób chemioterapia nowotworów piersi może uszkadzać naczynia krwionośne. Ich ustalenia są niezwykle istotne, ponieważ do tej pory wiele kobiet, które przeżyły raka piersi, umierało z powodu chorób układu krążenia. Zdaniem ekspertów odkrycie to może poskutkować zmianą postępowania terapeutycznego, co przyniesie duże korzyści tysiącom pacjentek.