Aktualności

Mutacja może uchronić ludzkie komórki przed alzheimerem
11.02.2022
3
Udało się wprowadzić do ludzkich komórek rzadką mutację, która chroni przed chorobą Alzheimera - informuje „The CRISPR Journal“. Naukowcy z Université Laval Faculty of Medicine w Quebecu oraz CHU de Québec–Université Laval Research Centre wprowadzili do genomu hodowanych in vitro ludzkich komórek mutację zapewniającą ochronę przed chorobą Alzheimera.
Ciężki lub umiarkowany COVID-19 zwiększa ryzyko powikłań ciąży
11.02.2022
1
Ciężarne kobiety z ciężkim lub umiarkowanym COVID-19 mają większe ryzyko powikłań w porównaniu z paniami będącymi w ciąży, które nie chorują na COVID-19 – wynika z badania ufundowanego przez amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia (NIH).
Stary lek chroni przed uszkodzeniem płuc wywołanym przez COVID-19
10.02.2022
Stosowany od ponad 70 lat lek może chronić przed uszkodzeniem płuc i ryzykiem zakrzepów krwi w ciężkim COVID-19 oraz w innych zaburzeniach powodujących uszkodzenia płuc o podłożu immunologicznym - ustalili naukowcy z Weill Cornell Medicine i Cold Spring Harbor Laboratory (USA).
Geny bakterii wspomogły serca myszy
10.02.2022
Nieco poprawione geny, zapożyczone od bakterii, poprawiły działanie komórek serca. O pracach - przeprowadzonych na razie na sercach żywych myszy - informuje „Nature Communications“. Docelowo ta metoda może prowadzić do nowych terapii genowych wielu chorób i zaburzeń elektrycznych serca.
Nowa kombinacja leków przeciwwirusowych wysoce skuteczna przeciwko SARS-CoV-2
10.02.2022
Naukowcy zidentyfikowali obiecującą kombinację leków przeciwwirusowych, która ma duży potencjał w leczeniu COVID-19. Połączenie brequinaru z remdesiwirem lub molnupirawirem zahamowało wirusa SARS-CoV-2 w ludzkich komórkach układu oddechowego i u myszy.
Osoby palące papierosy mają gorsze wyniki w testach na zdolności poznawcze
09.02.2022
Im więcej palą osoby w wieku 60 lat i starsze, tym gorsze wyniki uzyskują w testach oceniających zdolności poznawcze – wynika z badania, które zostanie zaprezentowane na Międzynarodowej Konferencji nt. Udaru Mózgu w Nowym Orleanie.
Badania: nadużywanie paracetamolu u osób z nadciśnieniem może grozić zawałem lub udarem mózgu
09.02.2022
1
Długotrwałe stosowanie paracetamolu u osób z nadciśnieniem tętniczym może grozić powikłaniami w postaci zawału serca i udaru mózgu – sugerują badania specjalistów uniwersytetu w Edynburgu. Doraźne zażywanie paracetamolu nie jest groźne – dodają.
Badania: Omikron utrzymuje się na powierzchniach dłużej niż inne warianty
08.02.2022
Najnowsze badania przeprowadzone w Japonii wskazują, że Omikron utrzymuje się na powierzchniach dłużej niż inne warianty koronawirusa - podaje w poniedziałek portal The Conversation.