Aktualności

Pamięć immunologiczna jest słabsza po ciężkim COVID-19
05.01.2022
Pacjenci powracający do zdrowia po ciężkim COVID-19 mogą mieć bardziej dysfunkcyjną odpowiedź komórek B niż pacjenci po łagodniejszym przebiegu tej choroby - sugerują najnowsze badania.
„Ciężki” wodór poprawia działanie wielu leków
05.01.2022
Od kilku lat deuter jest przedmiotem intensywnych badań farmaceutycznych, ponieważ odkryto, że leki z jego dodatkiem rozkładane są 5, 10, a nawet 50 razy wolniej niż tradycyjne. „Nazywamy to kinetycznym efektem izotopowym” - wyjaśnia prof. Andreas Gansäuer z Instytutu Chemii Organicznej i Biochemii na Uniwersytecie w Bonn.
Podwójna dawka choliny korzystniej wpływa na rozwój mózgu dzieci
05.01.2022
2
Cholina, występująca m.in. w żółtku jaja kurzego, chudym czerwonym mięsie, drobiu, orzechach, warzywach strączkowych i kapustnych, często nie wchodzi w skład suplementów dla ciężarnych kobiet i ponad 90 proc. z nich konsumuje jej mniej niż jest to rekomendowane – piszą naukowcy.
Naukowcy: najlepszy moment na szczepienie przeciwko COVID-19 w czasie ciąży jest …
04.01.2022
„Kobiety często pytają, jaki jest najlepszy czas na szczepienie z punku widzenia zdrowia ich samych oraz płodu. Nasze wyniki sugerują, że ten moment jest ''teraz'', w tym momencie” – mówi dr Malavika Prabhu, ginekolożka-położniczka i główna autorka publikacji.
COVID-19 zaburza różnicowanie się komórek macierzystych płuc
04.01.2022
Ciężkie urazy płuc spowodowane chorobami takimi jak COVID-19 wywołują nieprawidłową regenerację komórek macierzystych, co zmienia architekturę płuc i może uniemożliwić przywrócenie prawidłowej funkcji tego organu - ustalili naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco
Szansa na diagnozowanie autyzmu w pierwszym roku życia dziecka
31.12.2021
Wyniki dwóch badań dotyczących tego problemu zostały opublikowane na łamach czasopisma “International Journal of Pediatrics & Neonatal Care”.
Badania potwierdzają, że COVID-19 może wywoływać reakcję autoagresji w organizmie
31.12.2021
U osób zakażonych wcześniej SARS-CoV-2 może dochodzić do rozwoju autoprzeciwciał, które utrzymują się nawet pół roku po przebyciu COVID-19 – wynika z badania, które publikuje pismo "Journal of Translational Medicine”.
Naukowcy Politechniki Łódzkiej opracowują inteligentne opatrunki na przewlekłe rany
27.12.2021
Naukowcy Politechniki Łódzkiej (PŁ) są liderami polsko-niemieckiego projektu, którego efektem mają być nowatorskie materiały opatrunkowe. Zespół szczególny nacisk kładzie na opracowanie opatrunków przyspieszających proces gojenia się ran przewlekłych.