Aktualności
Zaburzenia nastroju od dawna są uznawane za jedną z głównych przyczyn nieprawidłowego funkcjonowania. Zakłócają nasze samopoczucie i zdolność do uczestniczenia w życiu społecznym, często prowadzą do problemów ze zdrowiem fizycznym, a nawet chorób przewlekłych. Zaburzenia te leczy się głównie lekami, ale w ostatnich latach dużym zainteresowaniem w kwestii regulacji nastroju cieszą się również diety.
23.12.2021
W przypadku zakażenia wariantem Omikron ryzyko hospitalizacji jest mniejsze w porównaniu z dotychczas dominującym wariantem Delta - sugerują dwa przeprowadzone w Wielkiej Brytanii badania, których wyniki zaprezentowano w środę.
23.12.2021
Jak informuje dziennik BMC Psychology, dzieci wychowujące się w gospodarstwach domowych, w których panuje chaos, wykazują słabsze funkcjonowanie wykonawcze. Funkcje wykonawcze to umiejętności poznawcze rozwijające się we wczesnym dzieciństwie, niezbędne do kontrolowania i samoregulacji zachowania. Funkcje te umożliwiają nam m.in. tworzenie, nadzorowanie, utrzymywanie i realizowanie planu działania.
21.12.2021
Już wiadomo, że wirusy mogą być aktywatorami cukrzycy. Sprawić, że proces autoagresji się rozpocznie, przyśpieszy proces niszczenia komórek beta, a tym samym moment, kiedy pojawi się pełnoobjawowa cukrzyca – mówi PAP prof. Agnieszka Szypowska, mazowiecki konsultant w dziedzinie diabetologii.
21.12.2021
Obecny we krwi kininogen może powodować zakrzepice i inne choroby układu krążenia, odgrywa też rolę w powikłaniach po COVID-19. Najnowsze badania na temat struktury tego białka przedstawił dr hab. Michał Ponczek z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.
20.12.2021
Implanty kości gąbczastej, które przyspieszą regenerację kości i leczenie osób chorych m.in. na osteoporozę, opracował zespół naukowców z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Implanty, o których informuje uczelnia, mogą pomóc nie tylko ludziom, ale też znaleźć zastosowanie w weterynarii, m.in. w terapii koni skokowych czy starszych psów.
20.12.2021
Oddychanie tlenem pod wysokim ciśnieniem w przenośnej komorze hiperbarycznej poprawia stan pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19 szybciej, niż standardowa terapia i jest bezpieczne - informuje „Emergency Medicine Journal“.
17.12.2021
2
Badanie, które doprowadziło do takich wniosków, trwało 12 lat i obejmowało 842 uczestników (mieszkańców Francji) w wieku powyżej 65 lat. Naukowcy analizowali związek między metabolizmem składników diety, mikrobiotą jelitową oraz metabolizmem endogennym a zaburzeniami funkcji poznawczych. „Uzyskane wyniki wskazują na istotny związek między zaburzeniami neurologicznymi a niektórymi metabolitami” - mówią autorzy publikacji.
17.12.2021