Aktualności

Naukowcy sugerują, że semaglutyd może mieć związek z myślami samobójczymi
23.08.2024
Semaglutyd, lek na cukrzycę, który zrobił karierę jako środek odchudzający, wydaje się mieć związek z częstszym pojawianiem się myśli samobójczych – sugerują autorzy badania zaprezentowanego na łamach „JAMA Network Open”. Podkreślają, że ta koincydencja wymaga pilnego wyjaśnienia.
Dzieci inaczej niż nastolatki doświadczają long Covid
23.08.2024
U dzieci w wieku od 6 do 11 lat długi Covid często objawia się problemami ze snem, podczas gdy młodzież zgłasza zmęczenie i ból – dowodzą naukowcy na łamach „JAMA”.
Pasożyty jelitowe mogą zmniejszać skuteczność szczepionki przeciwko COVID-19
23.08.2024
Jak sugerują wyniki badań na myszach, pasożyty jelitowe mogą zmniejszać skuteczność szczepionki przeciwko COVID-19 – informuje pismo „Science Translational Medicine”.
Badania: co piąta osoba w śpiączce jest świadoma tego, co się dzieje w jej otoczeniu
20.08.2024
Co piąta osoba z uszkodzeniami mózgu znajdująca się w śpiączce lub w tzw. stanie wegetatywnym jest świadoma tego, co się dzieje w jej otoczeniu – wykazało badanie specjalistów amerykańskich.
Dieta bogata w owoce i warzywa obniża ciśnienie i chroni nerki
20.08.2024
Spożywanie większej ilości owoców i warzyw obniża ciśnienie krwi i poprawia stan nerek i serca u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym – informuje „The American Journal of Medicine”.
Żelazo hemowe z czerwonego mięsa może sprzyjać cukrzycy typu 2
19.08.2024
Zidentyfikowano istotny związek pomiędzy żelazem hemowym występującym w czerwonym mięsie i innych produktach zwierzęcych a ryzykiem cukrzycy typu 2 - poinformowało czasopismo „Nature Metabolism”. Żelazo niehemowe, czyli pochodzące z produktów roślinnych, nie było powiązane z tą chorobą.
Dieta ketogeniczna może pomóc w leczeniu raka trzustki
19.08.2024
1
Dieta wysokotłuszczowa (ketogeniczna) może wspomagać terapię przeciwnowotworową – sugerują badania prowadzone na myszach z rakiem trzustki, o których informuje „Nature”.
Udało się przywrócić pamięć myszom z chorobą Alzheimera
14.08.2024
Naukowcy odkryli cząsteczkę, która - podana myszom z odpowiednikiem choroby Alzheimera - zamiast usuwać złogi wadliwych białek, przywróciła pracę ośrodków związanych z pamięcią. Jeśli podobnie zadziała u ludzi, może to oznaczać szansę na nowe podejście do terapii także innych chorób - sugerują badacze.