Aktualności

Nowa metoda ciągłego pomiaru ciśnienia tętniczego
13.08.2024
Dzięki nowej metodzie można będzie nieinwazyjnie, bez konieczności każdorazowej kalibracji i w sposób ciągły mierzyć ciśnienie tętnicze u pacjentów - informuje pismo „PNAS Nexus”.
Badanie śliny pozwala ocenić ciężkość nawracających infekcji dróg oddechowych u dzieci
12.08.2024
Nieinwazyjny test z wykorzystaniem śliny może pomóc w diagnostyce i leczeniu nawracających infekcji dróg oddechowych u dzieci – informuje „European Respiratory Journal”.
Pasożyty mogą pomóc w leczeniu mózgu
12.08.2024
Naukowcy chcą wykorzystać powszechnego, przenoszonego przez koty pasożyta Toxoplasma gondii do dostarczania leków do mózgu. Taka metoda mogłaby pomagać np. w chorobie Alzheimera, Parkinsona czy w zespole Retta.
Nowa wizualna technika może przyspieszyć wczesne wykrywanie chorób neurodegeneracyjnych
09.08.2024
Nowa technika diagnostyki może być stosowana w celu szybszego wykrywania chorób neurodegeneracyjnych, które dotykają ludzi i zwierzęta, w tym przewlekłej choroby wyniszczającej (CWD), która występuje u jeleni – informuje pismo „npj Biosensing”.
Sztuczna inteligencja może wykryć zagrożenie zawałem serca nawet z 10-letnim wyprzedzeniem
08.08.2024
Nawet z dziesięcioletnim wyprzedzeniem sztuczna inteligencja może wykryć ryzyko zawału serca – wykazały badania w Wielkiej Brytanii. Za kilka miesięcy metoda ta ma wejść do praktyki lekarskiej.
Morskie przeciwutleniacze mogą chronić przed chorobą Parkinsona
07.08.2024
Bogaty w przeciwutleniacze morski glon z gromady brunatnic - Ecklonia cava – może pomóc w zapobieganiu chorobie Parkinsona – informuje pismo „Nutrients”.
SI wykrywa męską niepłodność
05.08.2024
Japoński zespół opracował narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, która wykrywa męską niepłodność na podstawie analizy krwi. Metoda może służyć do prowadzenia wstępnych testów, uważają naukowcy.
Megamonas – bakteria, która może pogrubiać
05.08.2024
Chińskie badania sugerują, że obecne w jelicie bakterie Megamonas mogą mieć związek z ryzykiem otyłości – informuje pismo „Cell Host & Microbe”.