Aktualności
Biotechnolodzy dokonali przeprogramowania limfocytów T w taki sposób, że atakują one stare i szkodzące organizmowi komórki. Myszy poddane temu eksperymentowi wolniej się starzały i były zdrowsze.
29.01.2024
Z badań przeprowadzonch przez naukowców z czterech polskich uczelni, w sezonie zimowym aktywność fizyczna przynosi dodatkowe korzyści w porównaniu z latem.
28.01.2024
Szkodliwe związki produkowane przez bakterie w jelitach przedostają się do krwiobiegu, a stamtąd dostają się do mózgu, uszkadzając neurony.
28.01.2024
1
Mózgowe połączenia są znacznie bardziej rozbudowane podczas pisania ręcznie niż przy użyciu klawiatury – twierdzą naukowcy. Codzienne odręczne pisanie, nawet krótkich tekstów, korzystnie wpływa na pamięć, koncentrację i zdolność uczenia się.
Nawigacyjne umiejętności mężczyzn nieco przewyższają umiejętności kobiet, prawdopodobnie nie jest to jednak zasługa ewolucji, tylko wychowania i doświadczenia.
Naukowcy odkryli, dlaczego pod wpływem zakochania wybrana osoba staje się dla drugiego człowieka centrum jego świata. To działanie tzw. systemu aktywacji behawioralnej oraz oksytocyny i dopaminy.
19.01.2024
Diety niskowęglowodanowe, oparte na białkach i tłuszczach pochodzenia roślinnego oraz zdrowych węglowodanach wiążą się z wolniejszym przyrostem masy ciała i pozwalają na dłużej utrzymać pożądaną wagę.
Pierwszy w Polsce i piąty na świecie system Leica MICA FideField został uruchomiony przez Uniwersytet Łódzki (UŁ). Tym samym uczelnia została pionierem w dziedzinie zaawansowanych technik mikroskopowych, zyskując nowe możliwości badawcze.