Aktualności
Częstsze stosowanie acetaminofenu zwłaszcza w drugim trymestrze ciąży ma związek z niewielkimi, ale znaczącymi problemami z koncentracją uwagi u małych dzieci.
Leki na zaburzenia erekcji przyjmowane w połączeniu z łagodzącymi ból w klatce piersiowej nitratami (na przykład nitrogliceryną) mogą w niewielkim stopniu zwiększać ryzyko zgonu.
17.01.2024
Naukowcy stworzyli implant, który umieszczony na powierzchni mózgu odczytuje informacje o pracy komórek w głębszych warstwach. Kluczem było wykorzystanie grafenu i sztucznej inteligencji.
17.01.2024
Przeprowadzone na robakach Caenorhabditis elegans badania sugerują, że DEET, najczęściej stosowany środek odstraszający owady, może mieć niekorzystny wpływ na proces powstawania komórek jajowych.
Niektóre obszary mózgu kurczą się w czasie ciąży i znów powiększają po porodzie. W trakcie ciąży kora mózgowa kobiet staje się cieńsza i traci objętość. Większość tych zmian ustępuje po porodzie, ale nie wszystkie.
16.01.2024
Nanomaszyny napędzane obecnym w moczu mocznikiem mogą z powodzeniem atakować guzy pęcherza moczowego. Te nanomaszyny to porowate kulki z krzemionki, na których powierzchni obecne są elementy o wyspecjalizowanych funkcjach.
Oglądanie telewizji lub filmów na urządzeniach mobilnych jest bardzo szkodliwe dla małych dzieci, co wiadome jest od dawna. Teraz stwierdzono, że powoduje u nich m.in. zaburzenia integracji sensorycznej.
Naukowcy przeprowadzili eksperyment potwierdzający, że jedzenie można łatwo obrzydzić. Gdy ktoś patrzył na inną osobą jedzącą warzywa z niesmakiem, sam przestawał mieć na nie ochotę.
14.01.2024