Aktualności

Białko roślinne obniża ryzyko poważnej choroby nerek
07.08.2023
Koreańscy naukowcy odkryli, że spożycie białka roślinnego zmniejsza ryzyko przewlekłej choroby nerek. W badaniu wzięło udział ponad 100 tys. osób.
Dezorientacja komórek nerwowych może złagodzić przewlekły ból
07.08.2023
Nieinwazyjna terapia bólu opierająca się na „dezorientacji” komórek nerwowych może przynieść znaczną ulgę około 80-90 proc. pacjentów z przewlekłym bólem. To więcej niż daje inna nieinwazyjna terapia: przezskórna elektryczna stymulacja nerwów (TENS) – informuje „The New England Journal of Medicine”.
Komórki macierzyste w leczeniu niewydolności jajników
07.08.2023
Badacze z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie udowodnili, że terapia komórkami macierzystymi przywraca produkcję hormonów płciowych i płodności u myszy, u których doszło do przedwczesnego zatrzymania pracy jajników.
Specjalne komórki mogą niedługo leczyć mózg
01.08.2023
Z najnowszego eksperymentu na myszach wynika, że jeśli do zniszczonego mózgu wszczepi się progenitorowe komórki gleju - to zaczynają one zastępować komórki stare i chore. Naukowcy mówią o potencjale tego rozwiązania w leczeniu licznych, w tym ciężkich chorób neurologicznych, a nawet psychicznych.
Aspiryna nie zapobiega udarom mózgu, może za to zwiększać ryzyko krwawień
28.07.2023
Aspiryny nie należy zalecać seniorom na wszelki wypadek. Z badań australijskich specjalistów wynika, że nie zapobiega ona udarom niedokrwiennym mózgu, może za to zwiększać ryzyko krwawień. "Coraz więcej jest dowodów, że zalecanie osobom starszym codziennie przyjmowanie aspiryny, jeśli nie jest to konieczne, nie jest dobrym pomysłem" – ostrzega prof. John McNeil z Monash University w Melbourne.
Po długim Covid czasami mózg
28.07.2023
Niektóre osoby po przejściu tzw. długiego Covid jeszcze dwa lata później mają osłabione zdolności poznawcze – donoszą brytyjscy badacze. Jednocześnie inne osoby - które w pełni wyzdrowiały nawet po długiej chorobie - są równie sprawne, jak nigdy niezainfekowane. Zespół z King’s College London sprawdził, jak tzw. długi Covid wpływa na sprawność intelektualną, w różnym czasie od zachorowania. Badacze przeanalizowali dane na temat 3 tys. ochotników, u których przeprowadzono dwie rundy testów sprawności intelektualnej – w 2021 i 2022 roku.
Ustalono, dlaczego podczas infekcji tracimy mięśnie oraz tłuszcz
28.07.2023
To limfocyty T odpowiadają za to, że w czasie infekcji organizm pozbywa się tkanek mięśniowej i tłuszczowej. Jest to proces przynoszący organizmowi pewne korzyści - informuje czasopismo „Cell Reports”. Naukowcy z Instytutu Salka w Kalifornii odkryli, że wyniszczająca odpowiedź organizmu myszy na infekcję Trypanosoma brucei (świdrowcem nagany) przebiega w dwóch fazach, z których każda jest regulowana przez różne komórki odpornościowe. Pierwszą z nich jest utrata tkanki tłuszczowej, która - jak wykazano - nie przynosi żadnych korzyści w walce z infekcją, drugą - utrata tkanki mięśniowej, która - co zaskakujące - może pomagać zwalczać zakażenie.
Dieta przyjaźniejsza dla planety wydłuża życie
28.07.2023
Jak wykazały badania, dieta przyjazna dla środowiska - oparta na roślinach, w tym warzywach, owocach, produktach pełnoziarnistych, orzechach, olejach roślinnych - zmniejsza o 25 proc. ryzyko zgonu z różnych przyczyn. Wyniki badań zaprezentowali naukowcy z Uniwersytetu Harvarda podczas dorocznego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Żywienia NUTRITION 2023, które w tym tygodniu odbywało się w Bostonie.