Aktualności

Mikroflora jelitowa a blaszka miażdżycowa
14.07.2023
Występowanie bakterii z rodzaju paciorkowców (Streptococcus) w mikroflorze jelitowej powiązano z ryzykiem występowania blaszki miażdżycowej w tętnicach wieńcowych. Wyniki badań opublikowano na łamach czasopisma “Circulation”.
UJ: Nowy sposób odtwarzania tkanki miękkiej
12.07.2023
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) opracowali nową metodę odbudowy tkanek miękkich powłok ciała w miejscach ich ubytku – poinformowała uczelnia. W ich ocenie, docelowo ma to być alternatywa dla obecnie stosowanych metod opartych na przeszczepianiu tkanki tłuszczowej.
Bakterie jelitowe w leczeniu czerniaka
12.07.2023
Przeszczepy mikroflory jelitowej (FMT) od zdrowych dawców są bezpieczne i potencjalnie mogłyby poprawić odpowiedź na immunoterapię u pacjentów z zaawansowanym czerniakiem – wynika z pierwszego na świecie badania klinicznego, którego wyniki publikuje „Nature Medicine”.
Sztuczna komórka ewoluuje
11.07.2023
Sztuczną komórkę, która ma tylko minimalny zestaw genów, naukowcy poddali ewolucji. Komórka dzięki mutacjom odzyskała większą sprawność.
Stan zębów a spadek objętości mózgu
10.07.2023
Właściwa pielęgnacja zębów i ich dobry stan, może być powiązana z lepszym zdrowiem mózgu - informuje pismo „Neurology”.
Ryzyko nadużywania marihuany
06.07.2023
Niesprzyjające warunki domowe w wieku od 0 do 12 lat powodują nawet dwukrotny wzrost ryzyka regularnego używania marihuany w okresie nastoletnim. Najbardziej zagrożone są dzieci osób uzależnionych od narkotyków lub alkoholu i z zaburzeniami psychicznymi.
Chorobotwórcze bakterie wykorzystują cukier ze śluzu jelitowego
06.07.2023
Kwas sjalowy, czyli cukier stanowiący część ochronnej warstwy śluzu jelitowego, napędza chorobotwórcze bakterie w jelitach - poinformowano na łamach „PNAS”.
Przeszczepione nerki przechowywane przez 100 dni
05.07.2023
Sukcesem okazał się przeszczep pięciu szczurom nerki, które w stanie głębokiego zamrożenia były przechowywane aż przez 100 dni. Nowa metoda może odmienić transplantologię, istotnie zwiększając dostęp do organów i poprawiając ich dopasowanie.