Aktualności

Kwasy omega-3 mogą chronić nerki
23.01.2023
Pochodzące z morskich organizmów kwasy omega-3 mogą zmniejszać ryzyko przewlekłej choroby nerek. Podobnego związku naukowcy nie stwierdzili w przypadku kwasów pochodzących z roślin.
Naukowcy wyjaśniają, dlaczego czekolada tak bardzo smakuje ludziom
23.01.2023
To bardzo specyficzne właściwości smarne odpowiadają za to, że większość ludzi uwielbia smak czekolady. Naukowcy rozszyfrowali proces fizyczny, który zachodzi w ustach podczas spożywania tego smakołyku.
Utrata informacji epigenetycznej przyspiesza starzenie się, ale proces ten da się odwrócić
23.01.2023
Utrata informacji epigenetycznych bardziej niż zmiany w samym genomie przyspiesza proces starzenia organizmu. Dzięki przeprogramowaniu epigenetycznemu można więc potencjalnie spowalniać lub napędzać związane z wiekiem zmiany w organizmie - twierdzą naukowcy.
Naukowcy: mikroalgi mogą wyżywić świat
23.01.2023
Algi to potencjalna „super żywność", która może pomóc w zapewnieniu dostatku jedzenia i w ochronie środowiska. W przeliczeniu na akr powierzchni uprawnej mogą wyprodukować 10-20 razy więcej białka, niż soja - twierdzą naukowcy z USA.
Badanie: Demencja i choroby kardiometaboliczne mogą mieć wspólne podłoże genetyczne
23.01.2023
Choroby kardiometaboliczne w dużym stopniu zwiększają ryzyko rozwoju demencji. Z najnowszych badań naukowców wynika, że te same geny mogą leżeć u podstaw obu chorób – informuje „European Heart Journal”.
Sól w aerozolu ogranicza chrapanie i trudności w oddychaniu u dzieci
23.01.2023
Aerozol do nosa ze zwykłą solą fizjologiczną (roztwór 0,9 proc. NaCl) znacznie ograniczył chrapanie i trudności w oddychaniu u dzieci oraz zmniejszył o połowę liczbę osób wymagających usunięcia migdałków – informuje pismo „JAMA Pediatrics”.
Na oka dnie: siatkówka i naczyniówka bez sekretów dzięki udoskonaleniom tomografii
20.01.2023
Polscy naukowcy opracowali technikę STOC-T, która pozwala na oglądanie tylnych warstw oka - siatkówki i naczyniówki na dowolnych głębokościach. "To kolejny kamień milowy w obrazowaniu oczu" - informują przedstawiciele Instytutu Chemii Fizycznej PAN.
Rozszyfrowano strukturę białkowego kompleksu Elongator
20.01.2023
Jest on kluczowy do tego, aby produkcja białek w organizmach wielokomórkowych zachodziła w poprawny sposób.