Aktualności
Kiedy kaszlemy, plujemy, wydalamy, myjemy się, nasze DNA uwalnia się do środowiska. Można znaleźć je praktycznie wszędzie, co jest dobrodziejstwem dla nauki, ale też rodzi poważne etyczne dylematy.
Prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy przez co najmniej 30 minut tygodniowo ma związek z wyższym o 12 proc. ryzykiem nadciśnienia tętniczego – wynika z pracy publikowanej w "European Heart Journal – Digital Health”.
Ponad sto genów związanych z ryzykiem zachorowania na schizofrenię wydaje się dotyczyć łożyska, a nie mózgu - ustalili naukowcy z Lieber Institute for Brain Developmen w Baltimore.
18.05.2023
Naukowcy przeprowadzili pionierski eksperyment, w czasie którego jednokomórkowe drożdże wyewoluowały w złożoną, wielokomórkową, sztywną strukturę o wielkości muszki owocowej. Mikroskopijne grzyby potrzebowały na to trzech tysięcy pokoleń i specjalnej selekcji.
17.05.2023
Brytyjscy biolodzy zdołali po raz pierwszy zaobserwować budowę istotnego dla biotechnologii bakteriofaga. Wykorzystali kriomikroskopię elektronową i pewną sztuczkę.
17.05.2023
Naukowcy ulepszyli słynną metodę edycji genów CRISPR/Cas9, kilkukrotnie zwiększając jej wydajność. Jednocześnie wykryli nieznany wcześniej, zachodzący w komórkach sposób naprawy genów.
16.05.2023
Wyniki niewielkiego randomizowanego badania sugerują, że w przypadku pacjentów z „długim COVID-em” tlenoterapia hiperbaryczna sprzyja przywróceniu zdolności serca do prawidłowego skurczu.
Bezdech senny i mniej czasu spędzanego w głębokim śnie wiążą się z większym ryzykiem choroby Alzheimera i udarów – pokazuje badanie z udziałem seniorów. Może też działać zależność odwrotna, w której to uszkodzony mózg utrudnia spanie.
15.05.2023