Aktualności

Naukowcy: ketamina plus terapia może pomóc wyjść z alkoholizmu
14.12.2022
Brytyjscy naukowcy sądzą, że ketamina - używana w medycynie jako środek znieczulający, ale też stosowana pozamedycznie jako substancja psychoaktywna - może w połączeniu z terapią psychologiczną pomóc alkoholikom w zachowaniu trzeźwości.
Zapalenie płuc można wykryć, analizując kaszel
13.12.2022
Nowy algorytm uczenia maszynowego, analizujący odgłosy kaszlu, może wykrywać wczesne objawy chorób układu oddechowego zarówno w szpitalach, jak i w warunkach domowych – poinformowano na zjeździe Acoustical Society of America w Nashville.
Komórkowy „klej” do regeneracji tkanek, leczenia ran i odbudowy nerwów
13.12.2022
Syntetyczne cząsteczki, które potrafią „przykleić się” do komórek, pozwalają precyzyjnie wpływać na sposób, w jaki łączą się one ze sobą – informuje „Nature”.
Powszechnie dostępne leki przeciwwirusowe chronią dzieci przed HIV
12.12.2022
2
Przeciwwirusowe środki niemal całkowicie eliminują ryzyko zakażenia dziecka HIV przez zainfekowaną matkę - wykazało badanie naukowców ze szwedzkiego Instytutu Karolinska.
Aktywność fizyczna dobrze wpływa na genom
12.12.2022
Badania przeprowadzone z udziałem bliźniąt wykazały, że u osób aktywnych fizycznie pojawiają się korzystne zmiany epigenetyczne w genomie, które związane są ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia tzw. zespołu metabolicznego – informuje pismo „Scientific Reports”.
Mózg z witaminą D broni się przed demencją
12.12.2022
2
Obecność witaminy D w mózgu pomaga chronić seniorów przed objawami demencji – wynika z analizy opublikowanej w piśmie „Alzheimers & Dementia”.
Odkryto DNA sprzed dwóch milionów lat
08.12.2022
3
Na Grenlandii odkryto DNA sprzed dwóch milionów lat. To jak dotąd rekord w badaniach paleontologicznych – donoszą naukowcy na łamach najnowszego wydania prestiżowego tygodnika „Nature”.
Nowy lek może spowolnić chorobę Alzheimera
07.12.2022
Eksperymentalny lek o nazwie lekanemab w pewnym stopniu ograniczył utratę sprawności umysłowej leczonych nim pacjentów podczas szeroko zakrojonych badań – informuje „New England Journal of Medicine”.