Aktualności

Wczesne doświadczenia zmieniają ekspresję genów na całe życie
06.12.2022
1
Doświadczenia z początkowych etapów życia mogą determinować aktywność naszych genów w dalszej perspektywie, a nawet wpływać na długość życia – informują naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego.
Badanie: Problemy ze snem związane z ryzykiem cukrzycy
06.12.2022
Osoby doświadczające problemów ze snem mogą być bardziej narażone na rozwój cukrzycy typu 2 – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Południowej Australii i opublikowanych w piśmie „The Science of Diabetes Self-Management and Care”.
Dużo sodu i mało potasu to większe ryzyko demencji
06.12.2022
Chińskie badanie pokazało, że nadmiar soli, szczególnie, jeśli w diecie brakuje potasu, przyspiesza pojawienie się problemów z pamięcią i myśleniem. Sól dodawana jest powszechnie do żywności, a potas można znaleźć w niektórych owocach i warzywach.
Eksperymentalna szczepionka przeciw HIV obiecująca w badaniach na ludziach
06.12.2022
Kandydatka na szczepionkę przeciwko HIV wykazuje pozytywne wyniki we wczesnym etapie badań na ludziach, prowadząc do aktywacji kluczowego składnika odpowiedzi immunologicznej u 97 proc. pacjentów.
Pandemia postarzyła mózgi nastolatków
06.12.2022
Okres pandemii COVID-19 obfitował w różnego rodzaju czynniki stresujące. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda zaobserwowali, że w ich wyniku w mózgach nastolatków zaszły zmiany strukturalne „postarzające” mózg o parę lat - informuje pismo „Biological Psychiatry: Global Open Science”.
Naukowcy: Tytoń może wytwarzać kokainę
02.12.2022
Dzięki poznaniu procesu wytwarzania kokainy przez rośliny chińscy naukowcy stworzyli tytoń, którego liście zawierają ten alkaloid - informuje „Journal of the American Chemical Society“.
Stworzono najmniejszy zdolny do ruchu organizm
02.12.2022
Do najmniejszej syntetycznej bakterii naukowcy dodali zaledwie 7 białek, aby zaczęła się przemieszczać. Dokonanie pomoże nie tylko pomóc w badaniach ewolucji zdolności ruchu, ale także w konstrukcji mikrorobotów.
Szansa na nową, niehormonalną antykoncepcję
02.12.2022
1
Szwedzka grupa naukowców opracowała naturalny, wolny od hormonów żel, który stosowany przez kobietę blokuje plemniki. Środek wzmacnia barierę śluzową i ma działać po paru sekundach, przez kilka godzin.