Aktualności

Naprawa jelit chroni mózg po udarze
24.11.2022
Przeszczep komórek macierzystych nabłonka jelit może zapobiegać powstawaniu deficytów poznawczych po udarze – wykazały badania przedkliniczne, o których informuje pismo „Brain, Behavior, and Immunity”.
Pochodząca z Polski badaczka współtwórczynią nowatorskiej szczepionki przeciwko salmonelli
24.11.2022
Nowatorską metodę szczepienia przeciwko salmonellozie przy użyciu małych pęcherzyków zewnątrzkomórkowych opracowali i przetestowali w badaniach przedklinicznych naukowcy z Uniwersytetu Florydy. Kierowniczką grupy badawczej jest pochodząca z Polski prof. Mariola Edelmann.
Mikroorganizmy jelitowe wpływają na poziom białych krwinek we krwi
24.11.2022
Zamieszkujące jelito bakterie mogą pobudzać wytwarzanie białych krwinek zwanych neutrofilami - informuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences”.
Badanie: Miód służy zdrowiu kardiometabolicznemu
22.11.2022
Spożywanie miodu poprawia kluczowe markery zdrowia kardiometabolicznego, takie jak poziom cukru czy cholesterolu – informują naukowcy z Uniwersytetu Toronto. Wyniki ich badań opublikowane zostały w piśmie „Nutrition Reviews”.
Jakość męskiego nasienia spada na całym świecie
22.11.2022
Nowe badania potwierdziły, że jakość męskiego nasienia spada nie tylko w Europie czy USA, ale na całym świecie – informuje pismo „Human Reproduction Update”.
Naukowcy zidentyfikowali neurony potrzebne do odzyskania sprawności przez osoby sparaliżowane
22.11.2022
Dziewięć sparaliżowanych w wyniku urazów kręgosłupa osób dzięki zastosowaniu metody stymulacji zewnątrzoponowej ponownie zaczęło chodzić, co pozwoliło badającym ich naukowcom zlokalizować neurony, które prawdopodobnie leżą u podstaw powrotu do sprawności po paraliżu.
Pod wpływem stresu oczy szybciej się starzeją
22.11.2022
Powtarzający się stres, taki jak podniesione ciśnienie wewnątrzgałkowe - sprawia, że w komórkach siatkówki zachodzą zmiany epigenetyczne i transkrypcyjne, wskazujące na przyspieszony proces starzenia – informuje pismo „Aging Cell”.
Odkryto kluczowy mechanizm powstawania cukrzycy
19.11.2022
Nie sama glukoza, ale substancje, które powstają w czasie jej rozkładania, upośledzają produkcję insuliny w trzustce - wskazują naukowcy z Oxfordu, odsłaniając kluczowy mechanizm powstawania cukrzycy.