Aktualności
Ukierunkowana degradacja zmodyfikowanych białek, stanowiących kluczowy element rozwoju choroby Alzheimera, mogłaby potencjalnie stać się pierwszą skuteczną metodą leczenia tego schorzenia - uważają naukowcy z Seulu.
Z pomocą jednej cząsteczki można zapobiegać śmierci neuronów w stwardnieniu zanikowym bocznym i otępieniu czołowo-skroniowym - to obiecujące odkrycie naukowców.
06.03.2023
Badania obserwacyjne wykazały siedem zdrowych nawyków i czynników związanych ze stylem życia mogących odgrywać rolę w zmniejszaniu ryzyka demencji u kobiet – poinformowała American Academy of Neurology.
03.03.2023
Prehistoryczne ludzkie DNA, pochodzące z jaskini w południowej Hiszpanii, opisują naukowcy na łamach magazynu „Nature Ecology & Evolution”.
03.03.2023
Polscy naukowcy sprawdzą skuteczność eksperymentalnej terapii w leczeniu rzadkiej choroby o nazwie amyloidoza AL – wynika z informacji od Agencji Badań Medycznych.
Końcówki chromosomów - telomery, wbrew wcześniejszym przekonaniom, mogą nieść genetyczną informację przynajmniej dla dwóch niedużych białek - donoszą biolodzy. Odkrycie może mieć znaczenie dla rozumienia procesu starzenia, zapaleń i raka.
26.02.2023
Chińscy naukowcy opracowali biologiczne nanoroboty, które można wykorzystać do leczenia stanów zapalnych układu pokarmowego. Potrafią się same napędzać i trafiać do celu.
Osoby, które regularnie stosują środki przeczyszczające z powodu zaparć, mogą mieć o 50 proc. wyższe ryzyko demencji w porównaniu z osobami nie korzystającymi z tych preparatów – wynika z badania, które publikuje pismo "Neurology”.