Aktualności

Naukowcy: Tabletki z placebo zmniejszają poczucie winy
13.01.2023
Naukowcy ze Szwajcarii wykazali, że uczucie to można zmniejszać, przyjmując tabletki ze zwykłym placebo. Działa to nawet wtedy, jeśli badani wiedzą, że otrzymują placebo – informuje czasopismo "Scientific Reports”.
Lek na nadciśnienie może pomóc w leczeniu PTSD
11.01.2023
Klonidyna, znany od poł wieku lek na nadciśnienie może znaleźć nowe zastosowanie w leczeniu coraz bardziej rozpowszechnionego zespołu stresu pourazowego (PTSD) – informuje pismo „Molecular Psychiatry”.
Dobre nawodnienie organizmu może sprzyjać dłuższemu życiu
10.01.2023
Dorośli, którzy utrzymują dobry poziom nawodnienia organizmu są zdrowsi, mają mniej chorób przewlekłych, a także dłużej żyją w porównaniu z ludźmi, których organizm jest mniej nawodniony – wynika z badania amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia.
Nowe odkrycie może pomóc w leczeniu otyłości
10.01.2023
Odkrycie, że białko Grb10 bierze udział w regulowaniu uczucia głodu i wydatkowaniu energii przez organizm, może pomóc w opracowaniu nowej metody leczenia otyłości – oceniają autorzy pracy, którą publikuje pismo „Nature Metabolism”.
Badanie: Śpiewanie pomaga po udarze
10.01.2023
W przywracaniu mowy i poprawie stanu psychicznego osób po udarze pomaga śpiew i to nawet po dłuższym czasie od udaru. Zajęcia rehabilitacyjne, wykorzystujące śpiew, zwiększają też aktywność społeczną pacjentów - wskazują naukowcy.
Biolodzy odkryli nową wersję systemu CRISPR
10.01.2023
Istnieje nieznana wcześniej wersja systemu CRISPR, która nie tylko chroni bakterie przed atakującymi ją wirusami, ale prowadzi do śmierci całej zakażonej komórki i hamuje rozwój infekcji - informują naukowcy w "Nature". Ich zdaniem odkrycie może mieć kolosalne znaczenie dla medycyny.
Mikroorganizmy jelitowe mogą zwiększyć motywację do ćwiczeń
10.01.2023
Niektóre gatunki bakterii jelitowych mogą aktywować komórki nerwowe w jelitach, co pobudza chęć do ćwiczeń - informuje czasopismo „Nature”.
Badanie: Fotoakustyczna tomografia komputerowa pozwala już badać serce szczura
09.01.2023
Dzięki nieinwazyjnej metodzie fotoakustycznej tomografii komputerowej udało się po raz pierwszy zbadać anatomię i funkcjonowanie serca żywego szczura – informuje pismo „Light Science & Application”.