Aktualności

Badania: Enterowirusy mogą mieć związek z cukrzycą typu I
27.09.2022
Osoby chore na cukrzycę typu I (T1D) aż osiem razy częściej od zdrowych były narażone na zakażenie powszechnie występującym enterowirusem – poinformowano podczas kongresu European Association for the Study of Diabetes (EASD) w Sztokholmie.
Badanie: Plemniki pływają grupami
23.09.2022
Dzięki poruszaniu się w grupie plemniki łatwiej pokonują opór płynu w żeńskim układzie rozrodczym, co zwiększa szanse na zapłodnienie - informuje pismo „Frontiers in Cell and Developmental Biology”.
Nanoplastik wędruje w górę łańcucha pokarmowego - wykazali badacze
19.09.2022
Jak wykazał eksperyment przeprowadzony przez badaczy z Finlandii, obecny w glebie nanoplastik wędruje w górę łańcucha pokarmowego - sałata pobierała cząstki nanoplastiku z gleby, przekazywała je zjadającym ją owadom, a te - konsumującym je rybom. Wyniki sugerują potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzi.
Infekcja płuc i mukowiscydoza. Naukowcy odkryli współdziałanie antybiotyku i miodu
18.09.2022
Potencjalna nowa terapia łącząca naturalny miód manuka z powszechnie stosowanym lekiem została opracowana przez naukowców w celu leczenia potencjalnie śmiertelnej infekcji płuc i znacznego zmniejszenia skutków ubocznych jednego z obecnie stosowanych leków.
Badania na myszach pomogą w wykrywaniu raka piersi u ludzi
18.09.2022
Dzięki połączeniu dwóch metod analizy obrazu udało się opracować metodę oceny gruczołów sutkowych u myszy, która mogłaby pomóc także w mammograficznej diagnostyce raka piersi u kobiet – informuje „American Journal of Pathology”.
Naukowcy: Palenie przy synu zwiększa ryzyko astmy u wnuków
18.09.2022
Dzieci są bardziej zagrożone astmą, jeśli ich ojciec był w dzieciństwie był biernym palaczem - pokazuje wieloletnie badanie. Ryzyko rośnie jeszcze bardziej, gdy sam palił.
Badanie: Jak sprawić, by niemowlę przestało płakać - radzą naukowcy
16.09.2022
Aby ukoić płaczące niemowlę nie wystarczy trzymać go na rękach, trzeba również z nim chodzić - przekonują naukowcy z Japonii na łamach najnowszego wydania pisma „Current Biology”.
Naukowcy: Najstarsza amputacja świata
13.09.2022
Udaną amputację części nogi sprzed 31 tys. lat udokumentowano na stanowisku archeologicznym w jaskini na Borneo – informują naukowcy na łamach tygodnika „Nature”.