Aktualności

Młodzi ludzie za mało wiedzą o mikroplastiku w naszej diecie
20.02.2023
Obecne w środowisku mikroskopijne cząstki tworzyw sztucznych, dostają się do naszych organizmów z jedzeniem i mogą odkładać się w narządach. Młodzi ludzie są świadomi zagrożenia, ale ich wiedza jest nieprecyzyjna - oceniają naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Fruktoza może napędzać chorobę Alzheimera
18.02.2023
Choroba Alzheimera może być konsekwencją nadmiernej aktywacji mózgowego metabolizmu fruktozy, która zakłóca pracę tego organu i funkcje neuronów - twierdzi dr Richard Johnson z University of Colorado School of Medicine (USA).
Nowy środek antykoncepcyjny dla mężczyzn został przetestowany
16.02.2023
Odkrycia mogą przyczynić się do postępu w opracowaniu receptury na męską pigułkę antykoncepcyjną – donosi na łamach Nature Communications zespół niemieckich i amerykańskich naukowców.
Granie w gry komputerowe nie szkodzi zdolnościom poznawczym dzieci
16.02.2023
Pomimo powtarzanych od lat teorii, że granie w gry wideo szkodzi mózgom dzieci, naukowcy z Houston odkryli, że rozrywka ta ma bardzo znikomy - lub wręcz żaden - wpływ na zdolności poznawcze młodych ludzi.
Popularny na wschodzie grzyb dobry na pamięć
15.02.2023
Aktywny składnik soplówki jeżowatej promuje powstawanie połączeń między neuronami i w testach na myszach poprawia pamięć.
Analizy mikrobiomu mogą wykrywać gatunki, które w rzeczywistości nie występują
15.02.2023
Z powodu niekompletnych baz danych analizy DNA wykorzystywane do badania mikrobiomu mogą dawać błędne wyniki – informuje pismo „PLOS ONE”.
Naukowiec opatentował sposób na toaletowy problem
15.02.2023
Naukowiec Politechniki Opolskiej opracował metodę pozwalającą na rozwiązanie problemu odoru wydobywającego się z toalet autokarów.
Neurohormon kisspeptyna może zwiększać popęd seksualny
14.02.2023
Neurohormon o dźwięcznej nazwie kisspeptyna może zwiększać popęd seksualny u kobiet i mężczyzn, gdy jest on obniżony – twierdzą brytyjscy specjaliści.