Aktualności

Trzy lub więcej wstrząśnień mózgu pogarsza jego funkcjonowanie
01.02.2023
Mózg osoby, która doświadczyła trzech (lub więcej) wstrząśnień mózgu, może gorzej funkcjonować w późniejszym życiu – informuje „Journal of Neurotrauma”.
Badaczka z PG stworzyła farbę hybrydową, chroniącą przed rozwojem patogenów
31.01.2023
Na Politechnice Gdańskiej opracowano farbę i gładź szpachlową o właściwościach samoczyszczących i biobójczych. Naukowcy liczą, że wynalazek sprawdzi się m.in. w szpitalach, przychodniach i szkołach.
Infekcjom wirusowym towarzyszy większe ryzyko zaburzeń układu nerwowego
31.01.2023
Naukowcy wymieniają m.in. chorobę Alzheimera, demencje, chorobę Parkinsona stwardnienie rozsiane, czy stwardnienie zanikowe boczne.
Naukowcy potwierdzają lecznicze właściwości soku z ziemniaka
30.01.2023
Sok z ziemniaka może się stać lekiem selektywnie działającym na różnego typu nowotwory - i posłużyć pacjentom, którzy z powodów zdrowotnych muszą stosować rygorystyczne diety - wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP).
Biegi na orientację pomagają chronić mózg przed demencją
30.01.2023
Biegi na orientację, które pozwalają trenować zaniedbywane obszary mózgu, mogą być skuteczną metodą zapobiegania demencji – przekonują naukowcy z kanadyjskiego McMaster University.
Lampy UV do paznokci uszkadzają DNA i powodują mutacje
28.01.2023
Urządzenia UV do suszenia i utwardzania lakieru do paznokci mogą stanowić większy problem dla zdrowia publicznego niż sądzono dotychczas. Naukowcy z USA odkryli, że ich stosowanie prowadzi do śmierci zdrowych komórek lub do potencjalnie rakotwórczych mutacji.
COVID-19 u ciężarnych kobiet może uszkadzać łożysko i zagrozić płodowi
27.01.2023
Transmisja SARS-CoV-2 od ciężarnej matki do płodu jest rzadka i dotyczy do 3 proc. płodów. Wskazuje to, że łożysko stanowi immunologiczną barierę przeciwko koronawirusowi.
Badanie: Azotany z buraków zwiększają siłę mięśni podczas ćwiczeń
26.01.2023
Azotany obecne w diecie, na przykład w soku z buraka, znacznie zwiększają siłę mięśni podczas ćwiczeń – potwierdza badanie, które publikuje pismo “Acta Physiologica”.