Aktualności
Utrata informacji epigenetycznych bardziej niż zmiany w samym genomie przyspiesza proces starzenia organizmu. Dzięki przeprogramowaniu epigenetycznemu można więc potencjalnie spowalniać lub napędzać związane z wiekiem zmiany w organizmie - twierdzą naukowcy.
Algi to potencjalna „super żywność", która może pomóc w zapewnieniu dostatku jedzenia i w ochronie środowiska. W przeliczeniu na akr powierzchni uprawnej mogą wyprodukować 10-20 razy więcej białka, niż soja - twierdzą naukowcy z USA.
Choroby kardiometaboliczne w dużym stopniu zwiększają ryzyko rozwoju demencji. Z najnowszych badań naukowców wynika, że te same geny mogą leżeć u podstaw obu chorób – informuje „European Heart Journal”.
23.01.2023
Aerozol do nosa ze zwykłą solą fizjologiczną (roztwór 0,9 proc. NaCl) znacznie ograniczył chrapanie i trudności w oddychaniu u dzieci oraz zmniejszył o połowę liczbę osób wymagających usunięcia migdałków – informuje pismo „JAMA Pediatrics”.
23.01.2023
Polscy naukowcy opracowali technikę STOC-T, która pozwala na oglądanie tylnych warstw oka - siatkówki i naczyniówki na dowolnych głębokościach. "To kolejny kamień milowy w obrazowaniu oczu" - informują przedstawiciele Instytutu Chemii Fizycznej PAN.
Jest on kluczowy do tego, aby produkcja białek w organizmach wielokomórkowych zachodziła w poprawny sposób.
20.01.2023
Znane głównie z powodowania zatruć pokarmowych bakterie Salmonella mogą sprzyjać rakowi okrężnicy - informuje pismo „Cell Reports Medicine”.
20.01.2023
Biotechnolodzy zmodyfikowali genetycznie ryż w taki sposób, że jego liście mają mniej tzw. aparatów szparkowych, przez które wyparowuje woda. Dzięki temu lepiej radzi sobie przy bardziej zasolonej wodzie napływającej z mórz.
19.01.2023