Publikacje

Endoskopowe metody leczenia otyłości
13.12.2016
Otyłość staje się jednym z wiodących problemów medycznych w krajach wysoko rozwiniętych i wszystko wskazuje na to, że będzie on nadal narastać, także w Polsce. Coraz większa populacja ludzi otyłych stawia nowe wyzwania dla świata medycyny, zarówno w kwestii profilaktyki, jak i leczenia, stając się problemem obejmującym szeroki zakres specjalności lekarskich.
Krwawienie z górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego – diagnostyka i leczenie
12.12.2016
Krwawienia z przewodu pokarmowego są powszechnym oraz poważnym problemem klinicznym występującym zarówno w szpitalnych oddziałach ratunkowych, jak i w praktyce lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.
Wpływ wieku na opóźnienie rozpoznania astmy oskrzelowej
12.12.2016
Przegląd literatury naukowej zajmującej się astmą wieku podeszłego dowodzi, że astma w tej grupie osób w okresie starości jest niedostatecznie często diagnozowana, a w konsekwencji nieodpowiednio leczona oraz obarczona wyższą śmiertelnością niż w młodszych grupach wiekowych.
Mutacje genetyczne jako podłoże ostrego nawracającego zapalenia trzustki u dzieci – opis przypadku i przegląd piśmiennictwa
09.12.2016
Zapalenie trzustki można podzielić na ostre, ostre nawracające i przewlekle. Według dostępnych danych szacuje się, że ostre zapalenie trzustki występuje w populacji dziecięcej z częstotliwością od 3,6 do 13,2 przypadków na 100 tys. dzieci.
Leczenie choroby refluksowej przełyku – co nowego?
09.12.2016
Choroba refluksowa przełyku (gastroesophageal reflux disease, GERD) należy do jednej z najczęściej występujących chorób przewodu pokarmowego. Wyniki przeprowadzonych badań ujawniają, że schorzenie to dotyczy 20% populacji osób dorosłych krajów Europy Zachodniej i Ameryki Północnej.
Znaczenie wybranych alergenów zwierząt domowych w rozwoju chorób alergicznych (świnka morska, królik, fretka, szynszyla, myszoskoczek)
09.12.2016
Ekspozycja na alergeny zwierząt domowych jest czynnikiem ryzyka chorób alergicznych, zwłaszcza w środowisku wielkomiejskim. Zwiększona liczba publikacji dotyczących alergii na zwierzęta futerkowe w ostatnim dziesięcioleciu przemawia za narastającą skalą problemu.
Rak skóry nosa – metody i wyniki leczenia chirurgicznego
07.12.2016
Rak skóry jest najczęstszym nowotworem występującym u rasy kaukaskiej, stanowi on 30% wszystkich raków rozwijających się u człowieka, a tempo zachorowalności na powyższy nowotwór wzrasta o 10% co 10 lat.
Zaburzenia erekcji – postępowanie z wykorzystaniem substancji pochodzenia naturalnego
07.12.2016
W artykule omówiono zaburzenia erekcji (ED) ze szczególnym uwzględnieniem zarówno epidemiologii, jak i aktualnie dostępnych metod leczenia. Opisując metody leczenia, zwrócono szczególną uwagę na preparaty pochodzenia naturalnego, gdyż biorąc pod uwagę ich profil bezpieczeństwa wydają się być istotną alternatywą dla terapii z wykorzystaniem cząsteczek syntetycznych.
Zachowania zdrowotne polskich lekarzy
07.12.2016
Wykonywanie zawodu lekarza nie jest tożsame z przejawianiem zachowań prozdrowotnych w życiu prywatnym.
07.12.2016
Zasady leczenia pozaszpitalnego zapalenia płuc zgodnie z aktualnymi wytycznymi
06.12.2016
Infekcje dolnych dróg oddechowych, w tym zapalenie płuc, należą do najczęstszych przyczyn poszukiwania pomocy medycznej na całym świecie. Zapadalność na pozaszpitalne zapalenia płuc szacuje się na 16/1000 osób, umieralność z powodu tej choroby w Polsce wyniosła w 2012 roku 28,8/100 tys., co odpowiada ponad 11 tys. zgonów.