Publikacje

Rola stresu oksydacyjnego w uszkodzeniu wątroby – czy istnieją skuteczne sposoby leczenia?
23.12.2016
Reaktywne formy tlenu stanowią grupę wysoce niestabilnych i łatwo wchodzących w reakcje chemiczne atomów lub cząsteczek, które posiadają niesparowane elektrony. Ze względu na wysoką reaktywność, mogą one prowadzić do uszkodzenia błon komórkowych i DNA, co skutkuje utratą funkcjonalności i niszczeniem komórek oraz narządów.
Kliniczne zastosowania terlipresyny w gastroenterologii
22.12.2016
Terlipresyna jest 11-aminokwasowym, syntetycznym analogiem wazopresyny, którego podstawowe działanie polega na wywoływaniu skurczu naczyń krwionośnych oraz znacznie słabszym działaniu antydiuretycznym.
Postępowanie po polipektomii polipów jelita grubego
21.12.2016
Rak jelita grubego w Polsce, według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów, jest drugą u mężczyzn (11,5%) i trzecią u kobiet (11,9%) przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych. Każdego roku w Polsce rozpoznaje się ponad 14 tys. nowych zachorowań.
Zespół jelita nadwrażliwego – aktualne spojrzenie
19.12.2016
Informacje o epidemiologii wszystkich zaburzeń czynnościowych jelit, a zwłaszcza ZJN są niedoskonałe i zmienne w zależności od badanych populacji i stosowanych definicji choroby. Schorzenie to występuje we wszystkich szerokościach geograficznych, choć częściej spotykane jest w krajach o wysokim statusie ekonomicznym, z liczbową przewagą kobiet nad mężczyznami.
Zakażenie Clostridium difficile u pacjentów z nieswoistymi zapalnymi chorobami jelit
16.12.2016
Za utrudniony proces leczenia oraz jedną z przyczyn nawrotowości infekcji Clostridium difficile uważa się obecność w cyklu rozwojowym bakterii dwóch form – postaci wegetatywnej i spor. Bakteria występująca w postaci spor nie jest wrażliwa na działanie antybiotyków, jest też oporna na kwas solny, a także środki odkażające, dzięki czemu może przebywać w środowisku nawet do kilku lat.
Glikokortykosteroidy w leczeniu nieswoistych chorób zapalnych jelit
15.12.2016
Termin nieswoiste choroby zapalne jelit (NChZJ) obejmuje grupę idiopatycznych, przewlekłych schorzeń przewodu pokarmowego. Dwie najczęściej występujące to wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) i choroba Leśniowskiego-Crohna (ChLC).
Laureaci konkursu PhotoArtMedica 2016
14.12.2016
W dniu 15 października 2016 roku po raz czwarty Sala Reprezentacyjna częstochowskiego Ratusza wypełniła się po brzegi Laureatami, Uczestnikami i Gośćmi IV Międzynarodowego Salonu Fotografii Artystycznej Lekarzy PhotoArtMedica 2016 w Częstochowie.
Rola mikrobiomu jelitowego w wybranych chorobach przewodu pokarmowego
14.12.2016
W ostatnich kilku latach obserwujemy dynamiczny rozwój wiedzy na temat funkcji mikroflory jelitowej i jej wpływu na homeostazę organizmu. Obecnie mikrobiom człowieka zaczynamy traktować jako „superorganizm” zasiedlający przewód pokarmowy, a sam przewód pokarmowy jako swojego rodzaju dynamiczny ekosystem.
Aktualne poglądy na wzajemne oddziaływanie leczenia osteoporozy i chorób układu sercowo-naczyniowego
13.12.2016
Osteoporoza jest chorobą, w której kości stają się bardziej podatne na złamania. Bez odpowiedniej prewencji i leczenia choroba postępuje bezbólowo, aż do złama
Choroby zapalne immunologicznie zależne (IMIDs − Immune-Mediated Inflammatory Diseases) i towarzysząca im współchorobowość
13.12.2016
Choroby zapalne immunologicznie zależne (IMIDs – Immune-Mediated Inflammatory Diseases) są grupą wielu jednostek chorobowych o nieznanej etiologii, które łączą wspólne mechanizmy biorące udział w rozwoju przewlekłego procesu zapalnego zapoczątkowane przez rozregulowanie odpowiedzi immunologicznej.