Publikacje

Terapia insuliną – wymierne korzyści dla pacjenta
27.01.2017
Rozpoznając chorobę, rozpoczynamy równocześnie żmudny proces edukacji pacjenta. Rola edukatora, niezwykle ważna dla właściwego podejścia pacjenta do problemu od samego początku choroby, jest nie tylko trudna i niewdzięczna, ale zupełnie niezauważana przez płatnika (NFZ).
Aktywność fizyczna i jej wpływ na nawracające infekcje układu oddechowego u dzieci
27.01.2017
Infekcje górnych dróg oddechowych, w tym zwykłe przeziębienie i grypa, są najczęstszą przyczyną zgłaszania się do lekarza pierwszego kontaktu ludzi w każdym wieku.
Nowe perspektywy leczenia immunomodulacyjnego w chorobach dróg oddechowych
26.01.2017
Szczególnie w pediatrii nawracające infekcje dróg oddechowych są uciążliwym problemem dla całej rodziny, powodują częste nieobecności dziecka w przedszkolu czy szkole, a opiekunów w pracy.
Krztusiec – choroba, której znowu trzeba się obawiać?
23.01.2017
Krztusiec w powszechnym przekonaniu, zarówno pacjentów, jak i lekarzy, jest chorobą rzadką, dzięki prowadzonemu w naszym kraju od kilkudziesięciu lat programowi szczepień ochronnych (PSO). W świadomości wielu lekarzy nie stanowi on schorzenia, o którym myśli się w pierwszej kolejności, rozpoznając infekcję dróg oddechowych.
Jak leczyć ostry kaszel u dzieci?
20.01.2017
Jak udowodniono, 64% rodziców dzieci do 2. roku życia oczekuje od lekarza włączenia leczenia przeciwkaszlowego, a ok. 1/3 stosuje preparat łagodzący kaszel, pomimo braku takiego zalecenia. Dlatego wiedza na temat skutecznego, a zarazem bezpiecznego leczenia ostrego kaszlu u dzieci jest tak istotna.
Elektroniczne papierosy – zagrożenie czy szansa w chorobach układu oddechowego u dzieci?
20.01.2017
Dzieci mieszkające w środowisku, w którym są narażone na dym tytoniowy, są predysponowane do wystąpienia przewlekłego kaszlu, infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych, zakażenia wirusem RS respiratory syncytial virus, zapalenia płuc i oskrzeli oraz innych zakażeń prowadzących do nadmiernego obciążenia antybiotykoterapią.
Czy dzieci chorują tylko za dnia? Czyli o jakich zaburzeniach snu powinien wiedzieć pediatra
19.01.2017
Zaburzenia snu mogą wystąpić już w wieku niemowlęcym i nieleczone nasilają się. Często już prosta interwencja w zakresie higieny snu przynosi świetne rezultaty. Dlatego zasadne jest poszerzenie wywiadu o tematy związane ze snem przy każdej wizycie dziecka w gabinecie pediatry.
Utajone zakażenie prątkami gruźlicy – czym naprawdę jest, kiedy i jak je diagnozować, jak prawidłowo leczyć?
19.01.2017
W ostatnich latach WHO wyraźnie podkreśla bardzo istotną rolę leczenia profilaktycznego LTBI w ograniczeniu zachorowań na gruźlicę. Rozpoznawanie i leczenie utajonego zakażenia M. tuberculosis jest jedną z postulowanych metod mających ułatwić realizację ambitnych planów WHO dotyczących zakończenia globalnej epidemii gruźlicy.
Terapia inhalacyjna – problemy w stosowaniu, błędy, zalecane rozwiązania
18.01.2017
Terapia inhalacyjna jest dzisiaj nieodłącznym elementem programów terapeutycznych wielu chorób przewlekłych (POChP, astma), a nierzadko leczeniem I rzutu zarówno u dzieci, jak i u dorosłych pacjentów.
Tachypnoë u niemowlęcia
17.01.2017
Przyspieszenie czynności oddechowej u niemowlęcia jest objawem, na który należy zwrócić uwagę i w zależności od stanu ogólnego dziecka oraz objawów towarzyszących wdrożyć odpowiednie postępowanie. Istnieje szereg patologii, w których tachypnoë jest tylko elementem całościowego obrazu klinicznego.