Publikacje
Typowe objawy przełykowe są często związane z innymi zaburzeniami niż zaburzenia czynnościowe. Należy poszerzyć diagnostykę o badanie endoskopowe, aby wykluczyć m.in. zmiany strukturalne przełyku, gdyż nawet niewielkie mogą wywołać dolegliwości.
U dzieci z hipercholesterolemią rodzinną występują bardzo duże stężenia cholesterolu całkowitego i jego frakcji LDL we krwi, co może powodować upośledzenie czynności śródbłonka naczyniowego i pogrubienie ścian tętnicy szyjnej. Jeśli choroba nie jest leczona w dzieciństwie, prowadzi do wczesnej miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca w dorosłym życiu.
Mimo ciągłych postępów w diagnostyce mikrobiologicznej i wprowadzenia bardzo czułych metod genetycznych, w Polsce udaje się zidentyfikować prątki gruźlicy jedynie u 70% chorych na gruźlicę płuc, ale znacznie rzadziej przy pozapłucnej lokalizacji choroby.
24.02.2017
Według danych amerykańskich nawracające bóle odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa stanowią trzecią przyczynę ograniczenia aktywności osób do 55 roku życia i są jedną z najczęstszych przyczyn absencji w pracy
Ostatnia dekada, od ogłoszenia Kryteriów Rzymskich III w 2006 r. do przedstawienia uaktualnionych Kryteriów Rzymskich IV w roku 2016, była okresem intensywnych badań w zakresie neurogastroenterologii i przełomowego postępu w tej dziedzinie. Istotne znaczenie miało zintegrowanie wysiłków badaczy prowadzących badania podstawowe i klinicystów, co wiązało się z dynamicznym rozwojem medycyny translacyjnej.
Powietrzne misje ratownicze dotyczą stosunkowo często wypadków samobójczych. Potwierdza to nie tylko potrzebę prewencji samobójstw, ale także wagę szkolenia w tym zakresie służb ratowniczych zarówno powietrznych, jak i w centrach ratunkowych i wyczulenia na problemy związane z samobójstwami.
Asymetria definiowana, jako stałe lub chwilowe zaburzenie równowagi i zgodności pomiędzy poszczególnymi elementami całości jest wpisana w ciało ludzkie.
21.02.2017
Zjawisko niedoboru witaminy D można określić „pandemią” ostatniego dziesięciolecia. Liczne dane literaturowe wskazują na związek niedoboru witaminy D z rozwojem różnych chorób.
Lekarz rodzinny odgrywa główną rolę w procesie diagnostyczno-terapeutycznym bólów kręgosłupa, ale często zasięga opinii reumatologa, ortopedy, neurologa, neurochirurga, rehabilitanta oraz radiologa.
Ból neuropatyczny jest rodzajem bólu patologicznego (niereceptorowego). Według definicji jest to ból powstający w następstwie uszkodzenia lub dysfunkcji ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego.
15.02.2017