Publikacje

Hormonalne aspekty zaburzeń odżywiania
17.05.2017
Nadmierna masa ciała jest nie tylko problemem medycznym, który powoduje 10–13% przedwczesnych zgonów w regionie europejskim, ale również ekonomicznym, gdyż koszty związane z otyłością stanowią 2–7% nakładów na ochronę zdrowia w całej Europie. Według WHO, na świecie żyje ok. 1,6 mld osób z nadwagą oraz 522 mln osób otyłych.
Profilaktyka i terapia kacheksji nowotworowej w praktyce lekarza rodzinnego
16.05.2017
Dynamika progresji wyniszczenia organizmu w chorobach nowotworowych jest indywidualnie zróżnicowana i zależy od rodzaju nowotworu, lokalizacji zmian, jak również od metod prowadzonego leczenia. Kacheksja najczęściej występuje w nowotworach płuc i układu pokarmowego (trzustki, żołądka), rzadziej w nowotworach piersi, układu chłonnego i krwiotwórczego.
Zespół słabości – wytyczne diagnostyki, terapii i prewencji
15.05.2017
4
Co prawda dowiedziono, że na świecie od 1990 do 2013 r. oczekiwana długość życia przy urodzeniu wzrosła o 6,2 lata (tzn. z 65,3 lat do 71,5 lat), ale wskaźnik liczby lat życia z niepełnosprawnością (years lived with disability, YLDs) spada znacznie wolniej niż współczynnik umieralności (1).
Alergia nabyta po transplantacji narządów – znane fakty i obecnie obowiązujące hipotezy
25.04.2017
Problem wzrostu częstości występowania chorób alergicznych w grupie pacjentów, u których doszło do przeszczepu narządu, jest złożony. Z pewnością chorzy, u których konieczna była transplantacja, są narażeni na występowanie różnego typu powikłań i trudno porównywać ich do populacji osób zdrowych.
Karmienie piersią – ważny element profilaktyki zdrowia
25.04.2017
Wyłączne karmienie piersią jest jedynym, właściwym sposobem żywienia noworodków i niemowląt w pierwszym półroczu. Po wprowadzeniu posiłków uzupełniających karmienie piersią należy kontynuować przez 2 lata a nawet dłużej wg WHO.
Prawa pacjenta w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego
24.04.2017
Lecznictwo uzdrowiskowe jest integralną częścią systemu ochrony zdrowia i stanowi rodzaj działalności leczniczej, a także związane jest z balneologią jako dziedziną wiedzy medycznej. Istotą balneologii i medycyny fizykalnej jest bodźcowe działanie czynników balneologicznych i fizykoterapeutycznych odpowiednio dawkowanych, co pozwala na uzyskanie reakcji zdrowotnych poprawiających funkcjonowanie organizmu.
Zachowania zdrowotne chorych na cukrzycę typu 2
24.04.2017
Badacze prognozują, że do 2030 roku populacja chorych na cukrzycę dojdzie do 360 mln wśród całej ludzkości. W badaniach wykazano, że obecność cukrzycy wzrasta w każdej grupie wiekowej, ale szczególnie zwrócono uwagę przy tym na osoby w wieku średnim, czyli od 40. do 65. roku życia.
Wsparcie laktacji i profesjonalna pomoc w karmieniu naturalnym, dla matek dzieci urodzonych przedwcześnie i z wadami anatomicznymi twarzoczaszki - na podstawie piśmiennictwa i własnego doświadczenia
21.04.2017
Celem, do którego należy dążyć, zgodnie z rekomendacjami światowymi, europejskimi, regionalnymi jest wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. W artykule omówiono m.in. korzyści wynikające z karmienia piersią oraz zasady promujące karmienie piersią.
Ocena działania przeciwbólowego magnetoledoterapii u chorych z zespołem bólowym kręgosłupa
21.04.2017
Liczne publikacje potwierdzają możliwość wykorzystania magnetoledoterapii jako alternatywy dla leczenia farmakologicznego w zespołach bólowych narządu ruchu o różnym podłożu.
21.04.2017
Koszty diagnostyki i leczenia zespołu jelita nadwrażliwego
14.04.2017
Koszty związane z zespołem jelita nadwrażliwego można podzielić na koszty bezpośrednie i pośrednie. Do kosztów bezpośrednich należą: diagnostyka, farmakoterapia, wizyty u lekarza pierwszego kontaktu i w szpitalnych oddziałach ratunkowych, hospitalizacje, a także koszty związane z zaangażowaniem pracowników ochrony zdrowia innych niż lekarze.