Publikacje
Obecnie są dwa podziały rodzajów tężyczki: etiologiczny oraz kliniczny, opierający się na spontaniczności ujawniania się jej objawów (jawna, utajona). Podział etiologiczny zakłada natomiast obecność tężyczki hipo- i normokalcemicznej, co praktycznie pokrywa się z podziałem na tężyczkę jawną i utajoną.
14.07.2017
W badaniu EZOP stwierdzono, że niemal co czwarta osoba (czyli około 6 mln mieszkańców Polski w wieku produkcyjnym) może w ciągu życia mieć rozpoznane co najmniej jedno zaburzenie psychiczne. Najczęściej stwierdzano zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych – aż wśród 12,8% badanych osób, w tym u 11,9% było to nadużywanie i uzależnienie od alkoholu
12.07.2017
Wtórna nadczynność przytarczyc stanowi częste zaburzenie związane z przewlekłą chorobą nerek (PChN). Wzrost syntezy i sekrecji parathormonu (PTH) jest wtórny do retencji fosforanów, zmniejszenia stężenia kalcytriolu (1,25(OH)2D), wzrostu stężenia FGF-23, a w późniejszym okresie – obniżenia stężenia wapnia zjonizowanego w surowicy.
W praktyce warto odróżnić refluks żołądkowo-przełykowy od choroby refluksowej przełyku. Refluks żołądkowo-przełykowy to zarzucanie najczęściej kwaśnej treści z żołądka do przełyku z powodu niewydolności dolnego zwieracza przełyku.
11.07.2017
Jednym z interesujących aspektów współczesnej medycy jest odkrywanie nowych właściwości znanych od lat leków. Często są to substancje, które stosowano już, z zadziwiającą trafnością, w odległych czasach historycznych. Znamiennym przykładem tego typu substancji jest kwas ursodeoksycholowy.
10.07.2017
Kardiomiopatia połogowa (KP) jest rzadką, ale zagrażającą życiu chorobą serca manifestującą się w późnym okresie ciąży i pierwszych miesiącach po porodzie.
10.07.2017
Niedokrwistość definiuje się jako stan chorobowy, który cechuje obniżenie poziomu hemoglobiny (Hb), hematokrytu (Ht) i/lub krwinek czerwonych (RBC) w porównaniu z normami przyjętymi dla określonego wieku rozwojowego
07.07.2017
Całkiem niedawno opublikowano aktualizację tworzonych przez międzynarodowe grono ekspertów wytycznych leczenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).
06.07.2017
Zapalenie płuc jest jedną z najczęstszych chorób, zapadalność wynosi ok. 15/1000 osób, jest większa wśród dzieci i osób starszych.
05.07.2017
W infekcyjnych postaciach zapalenia gruczołu krokowego drobnoustroje wywołujące zakażenie dostają się do niego drogą wstępującą, a do infekcji prostaty dochodzi zazwyczaj w wyniku przejścia zakażenia z cewki przez mocz.
04.07.2017