Publikacje

Psychoterapia poznawczo-behawioralna oparta na uważności w monitorowaniu astmy oskrzelowej
21.08.2017
Terapia poznawczo-behawioralna oparta na uważności (mindfulness-based cognitive therapy, MBCT) jest metodą „skanowania” objawów płynących z własnego organizmu w celu zapobiegania nawrotom choroby i zaostrzeniom.
21.08.2017
Zaniewidzenie połowicze w przebiegu zawału serca z uniesieniem odcinka ST ściany dolnej
18.08.2017
Za pierwotną przyczynę niedokrwienia ośrodkowego układu nerwowego uznano przemijające niedokrwienie mięśnia sercowego powodujące dekompensację hemodynamiczną amplifikowaną współistniejącą miażdżycą tętnic szyjnych.
Zastosowanie leków mukolitycznych w przewlekłych chorobach układu oddechowego
18.08.2017
Poprawnie funkcjonujący aparat śluzowo-rzęskowy umożliwia stałe oczyszczanie dróg oddechowych i stanowi istotny mechanizm nieswoistej ochrony przed licznymi wdychanymi czynnikami chorobotwórczymi.
Zmiany w układzie oddechowym w przebiegu układowych chorób tkanki łącznej
17.08.2017
Powikłania płucne w chorobach układowych tkanki łącznej występują często, zwykle pojawiają się po rozpoczęciu wspólnych objawów, ale mogą być również pierwszą manifestacją choroby układowej.
ACO: nakładanie astmy i POChP – nowe spojrzenie
17.08.2017
Pojęcie zespołu nakładania astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) –– ACOS (lub w polskim piśmiennictwie ZNAP) – zostało szerzej przedstawione w standardach GINA w 2014 r. Co ciekawe najnowsza aktualizacja GINA 2017 zrezygnowała z pojęcia zespołu nakładania (ACOS) na rzecz nakładania astmy i POChP (ACO).
Nowe leki w leczeniu POChP: kombinacja tiotropium i olodaterolu w inhalatorze Respimat – u kogo stosować?
16.08.2017
W Polsce stwierdza się występowanie utrwalonej obturacji oskrzeli w ≥ 2. kategorii spirometrycznej według GOLD (Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease) u ponad 10% populacji po 40. roku życia. Badania epidemiologiczne wskazują, że POChP może występować u ok. 27,7% mężczyzn i 16,6% kobiet po 45. roku życia.
Skręt sieci większej jako przyczyna dolegliwości bólowych miednicy mniejszej u pacjentki po cięciu cesarskim – trudności diagnostyczne
16.08.2017
Mechanizm skrętu sieci jest do chwili obecnej niepoznany, jednakże schorzenie sprawiają w dalszym ciągu poważne trudności diagnostyczne
POChP: standardy diagnostyki i leczenia – co nowego w GOLD 2017
10.08.2017
W GOLD 2017 modyfikacji uległa definicja przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), w której zabrakło zapalenia jako mechanizmu powodującego uszkodzenie dróg oddechowych i pęcherzyków płucnych.
Pyłowe zanieczyszczenia powietrza a astma dziecięca
09.08.2017
W styczniu bieżącego roku pojawiły się alerty o występowaniu smogu na znacznym obszarze naszego kraju, w tym w dużych aglomeracjach jak Warszawa, Kraków czy Łódź.
Leczenie astmy – jak poprawić komunikację pomiędzy lekarzem a pacjentem
08.08.2017
Kiedy dostrzeżono, że kontakt pomiędzy lekarzem a pacjentem to coś więcej niż czynności lecznicze, a każdy z uczestników tej relacji wkracza w nią nie tylko w celu rozwiązania problemu, jakim jest choroba, ale także angażując swoje nadzieje, obawy, poglądy i dążenia, przed lekarzami otworzyły się nowe możliwości budowania porozumienia z pacjentami i zwiększenia skuteczności całego procesu terapeutycznego.