Publikacje

Choroby autoimmunologiczne z obecnością przeciwciał anty-ku na podstawie analizy trzech przypadków klinicznych
07.08.2017
Do najczęściej spotykanych objawów klinicznych związanych z obecnością przeciwciał anty-ku należą: zapalenie mięśni, zapalenie stawów, objaw Raynauda czy zmiany skórne pod postacią sklerodaktylii, znacznie rzadziej stwierdza się zajęcie płuc czy nerek
Comboterol: połączenie flutykazonu z salmeterolem w inhalatorze MDI z licznikiem dawek – nowość w terapii astmy oskrzelowej
07.08.2017
Nowością, która pojawiła się na rynku leków stosowanych w terapii astmy w 2017 r., jest Comboterol – połączenie flutykazonu z salmeterolem w inhalatorze HFA-MDI z licznikiem dawek.
Terapia SMART u młodzieży – nowa rejestracja. Opis przypadku
03.08.2017
Zgodnie z zaleceniami GINA, podstawą terapii astmy są wGKS w niskiej dawce. W przypadku braku kontroli preferowaną metodą intensyfikacji terapii u młodzieży i dorosłych jest połączenie wGKS i LABA…
Problemy nefrologiczne u chorych z cukrzycą
02.08.2017
Cukrzycowa choroba nerek stanowi obecnie w Polsce i na świecie najczęstszą przyczynę schyłkowej niewydolności nerek (od 30 do 50% ogółu chorych).
Astma wczesnodziecięca
02.08.2017
Najnowsze badania sugerują jednak, że najpoważniejszym zjawiskiem, z jakim należy się zmierzyć w astmie wczesnodziecięcej, jest brak kontroli objawów oraz nawrotowe epizody zaostrzeń, które zaburzając istotnie wzrost i rozwój płuc, stanowią poważny czynnik ryzyka chorób obturacyjnych w wieku dorosłym.
02.08.2017
Starzenie się układu immunologicznego
01.08.2017
Wiek wpływa jednocześnie na odporność wrodzoną i nabytą, jednak dokładny mechanizm związany ze starzeniem układu immunologicznego nie został w pełni poznany.
01.08.2017
Co nowego w wytycznych Światowej Inicjatywny na Rzecz Zwalczania Astmy (GINA)
01.08.2017
1
Choć uaktualnienia, których dokonano w wytycznych diagnostyki i leczenia astmy nie niosą rewolucyjnych zmian w opiece nad pacjentem chorującym na astmę, to warto je prześledzić, aby uaktualnić wiedzę o nowych możliwościach diagnostycznych i terapeutycznych na tym polu.
Astma u nastolatków: trudny pacjent – proste rozwiązania
18.07.2017
Dorastanie jest to złożony i zróżnicowany proces, obejmujący zmiany w zakresie rozwoju biologicznego, psychologicznego (poznawczego i emocjonalnego) oraz społecznego. Pojawienie się w tym okresie choroby przewlekłej lub jej trwanie od okresu dziecięcego ma swoje konsekwencje zdrowotne nie tylko w wymiarze anatomicznym i fizjologicznym, ale również psychologicznym i społecznym. Wymaga zatem szczególnego podejścia do problemów pacjenta.
Katastrofalny zespół antyfosfolipidowy
18.07.2017
Katastrofalny zespół antyfosfolipidowy jest najgroźniejszą postacią zespołu antyfosfolipidowego, charakteryzującą się szybko powstającą zakrzepicą w małych naczyniach wielu narządów i wykrzepianiem wewnątrznaczyniowym, małopłytkowością i niedokrwistością hemolityczną.
Znaczenie probiotyków w prewencji chorób alergicznych
17.07.2017
Aktywność mikroflory jelitowej wywiera wpływ na zdrowie gospodarza i kształtuje prawidłową odpowiedź układu immunologicznego. Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Estonii wskazały na istnienie zależności między wystąpieniem choroby alergicznej a składem ekosystemu jelitowego.