Publikacje

Chrapanie – objaw czy choroba?
30.08.2017
Chrapanie nie jest chorobą, a objawem utrudnionego przepływu powietrza przez gardło. Jako samodzielny objaw nie daje szkodliwych następstw zdrowotnych. Szacuje się, że skala tego zjawiska to 2 mld chrapiących na świecie i ok. 8 mln dorosłych ludzi w Polsce.
Rehabilitacja psychologiczna stosowana u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca w okresie ostatnich trzydziestu lat
29.08.2017
W połowie lat 90. XX wieku wprowadzono nowoczesne inwazyjne metody diagnozy i leczenia chorób układu krążenia. Wraz z zastosowaniem nowoczesnych metod leczenia inwazyjnego zmieniły się metody prowadzenia rehabilitacji psychologicznej.
Leki biologiczne w leczeniu trudnych chorych z atopowym zapaleniem skóry
29.08.2017
Najbardziej typowym dla AZS objawem jest nasilony świąd, powodujący niekiedy zaburzenia snu, oraz zmiany skórne o charakterze wypryskowym.
Leki biologiczne w leczeniu przewlekłej pokrzywki
28.08.2017
Przyczyn pokrzywki jest bardzo wiele, a mechanizmy prowadzące do powstania jej objawów wciąż nie do końca są poznane.
Pokrzywka: standardy 2017 – co nowego w leczeniu
25.08.2017
Leczenie pokrzywek wciąż stanowi bardzo duże wyzwanie dla alergologów, dermatologów i lekarzy medycyny rodzinnej ze względu na heterogenny patomechanizm choroby i bardzo zróżnicowaną manifestację jej objawów.
Czy obecność obturacyjnego bezdechu sennego zmienia wskazania do wszczepienia stymulatora serca? – opis przypadków
24.08.2017
W przedstawionej pracy ukazano dwa różne oblicza bradyarytmii przy stwierdzanym obturacyjnym bezdechu sennym, co warunkowało różnice w dalszym postępowaniu terapeutycznym
Co nie jest alergią? Diagnostyka różnicowa atopowego zapalenia skóry u noworodków i niemowląt
24.08.2017
Zmiany skórne to bardzo często występująca dolegliwość u małych dzieci, a każdy wykwit jest źródłem dużego niepokoju u rodziców i powodem szukania pomocy lekarskiej.
Leki przeciwhistaminowe w terapii alergicznego nieżytu nosa
23.08.2017
Nowa generacja leków przeciwhistaminowych charakteryzuje się dużą skutecznością w leczeniu alergicznego nieżytu nosa i wysokim profilem bezpieczeństwa zarówno u pacjentów dorosłych, jak i pediatrycznych.
Dehumanizacja współczesnej medycyny: przyczyny i przeciwdziałanie
22.08.2017
Dehumanizacja współczesnej medycyny jest postrzegana jako negatywne zjawisko przez większość pacjentów, a także przez wielu lekarzy.
22.08.2017
Nowe technologie i aplikacje na telefony komórkowe – zastosowanie w walce z epidemią chorób alergicznych
22.08.2017
Popularyzacja nowoczesnych telefonów i tabletów oraz ich coraz potężniejsze możliwości sprawiają, że smartfon ma potencjał, aby stać się jednym z najistotniejszych akcesoriów medycznych w praktyce klinicznej.