Publikacje

GOLD 2017 – badania kliniczne, zalecenia i praktyka lekarska
06.10.2017
Celem leczenia POChP pozostaje zmniejszenie ryzyka zaostrzenia i zgonu oraz poprawa tolerancji wysiłku fizycznego i jakości życia
Ambroksol – możliwości wykorzystania leku w profilaktyce negatywnych skutków zdrowotnych narażenia na zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego
05.10.2017
Populacjami zwiększonego ryzyka wystąpienia szkodliwych skutków zdrowotnych wziewnego narażenia na zanieczyszczenia powietrza są: dzieci, osoby starsze oraz osoby cierpiące na astmę, POChP i przewlekłe choroby układu krążenia.
Objawy laryngologiczne choroby refluksowej przełyku i ich leczenie
04.10.2017
Szacuje się, że około połowa dorosłej populacji krajów rozwiniętych przynajmniej raz w życiu doświadczyła objawów zarzucania żołądkowo-przełykowego, a 20–30% tej populacji cierpi z powodu GERD.
Terapia inhalacyjna – warto stale przypominać jej zasady
03.10.2017
Wytyczne GINA wskazują, że rodzaj użytego inhalatora oraz dawkowanie powinny zostać dopasowane do stanu klinicznego i preferencji chorego na astmę.
Porażenia krtani: co nowego w diagnozowaniu i leczeniu?
02.10.2017
Obraz kliniczny pacjenta z porażeniem fałdów głosowych zależy od poziomu uszkodzenia nerwów odpowiedzialnych za unerwienie krtani.
Profil dorosłych chorujących na POChP w Polsce
08.09.2017
Obserwacja historii naturalnej POChP wskazuje, że występuje ona częściej u osób powyżej 40. roku życia niż u pacjentów młodszych, a palenie tytoniu jest najważniejszym czynnikiem ryzyka jej rozwoju.
Samokontrola glikemii – kluczowy element w dążeniu do optymalnej kontroli metabolicznej cukrzycy
06.09.2017
Możliwość badania stężenia glukozy w krwi w warunkach domowych była jednym z większych osiągnięć w diabetologii. Została wprowadzona w latach 70. XX wieku i doskonalona w kolejnych dekadach.
Rola polifosforanów w procesie krzepnięcia krwi i w rozwoju stanu zapalnego
05.09.2017
Ostatnie badania wskazują, że polyP są czynnikiem prokoagulacyjnym przyspieszającym krzepnięcie krwi, poprzez inicjowanie aktywacji szlaku wewnątrzpochodnego oraz promowanie aktywacji czynnika V i XI przez trombinę.
Edukacja diabetologiczna – praktyczne zasady i narzędzia do jej prowadzenia
05.09.2017
W cukrzycy spotykamy się z wieloma problemami psychologicznymi, np. brakiem motywacji, akceptacji choroby, depresją (obserwowaną u ok. 20% chorych), zaburzeniami odżywiania itp.
Kaszel – objaw czy choroba?
31.08.2017
Długotrwały kaszel jest objawem niepokojącym i uciążliwym, powodującym zgłaszanie się chorych z prośbą o diagnostykę i leczenie. Około 40% przyjęć do oddziałów pulmonologicznych/alergologicznych stanowi długo trwający, niewyjaśniony kaszel.