Publikacje

Zespół jelita nadwrażliwego – zadania psychiatry i psychologa
13.04.2017
Zespół jelita nadwrażliwego (IBS) jest częstym problemem medycznym, którego rozpowszechnienie szacuje się na ok. 9–14% w populacji ogólnej. W piśmiennictwie nie budzi wątpliwości fakt, iż osoby cierpiące z powodu IBS mają wyższy poziom lęku i depresji vs osoby zdrowe.
Zaburzenia czynnościowe układu pokarmowego u niemowląt, dzieci i młodzieży
12.04.2017
Zaburzenia przewodu pokarmowego stanowią szeroką grupę schorzeń, w których występują nawracające dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego w postaci m.in. bólów brzucha, nudności, wymiotów, biegunki czy zaparć, bez stwierdzenia podłoża organicznego, które tłumaczyłoby występujące u pacjenta objawy.
Zaburzenia odbytu i odbytnicy
11.04.2017
Podobnie jak w Kryteriach Rzymskich III, w najnowszej edycji kryteriów czynnościowe zaburzenia odbytu i odbytnicy (kategoria F) podzielono na trzy grupy: nietrzymanie stolca (F1), czynnościowy ból odbytu i odbytnicy (F2) oraz czynnościowe zaburzenia oddawania stolca (F3)
Zaburzenia pęcherzyka żółciowego i zwieracza Oddiego
10.04.2017
Pęcherzyk żółciowy i zwieracz Oddiego tworzą układ, którego prawidłowe funkcjonowanie zapewnia wydzielanie żółci do jelita cienkiego. Kiedy zaburzona jest synchronizacja i skurcz pęcherzyka żółciowego nie koreluje z rozkurczem zwieracza Oddiego, pojawiają się typowe objawy, określone jako bóle związane z układem żółciowym. Bóle te mogą towarzyszyć chorobom organicznym lub czynnościowym.
Zaburzenia bólowe przewodu pokarmowego ośrodkowo-zależne
07.04.2017
Do zaburzeń bólowych przewodu pokarmowego ośrodkowo-zależnych (kategoria D) należy zespół bólu brzucha ośrodkowo-zależny (centrally mediated abdominal pain syndrome, CAPS) – wcześniej określany jako zespół czynnościowego bólu brzucha (functional abdominal pain syndrome, FAPS), oraz nie ujęty w poprzednich kryteriach zespół jelita narkotycznego (narcotic bowel syndrome, NBS).
Zaburzenia żołądka i dwunastnicy
06.04.2017
U co piątej osoby w populacji ogólnej występują przewlekłe dolegliwości, które można wiązać z zaburzeniami żołądka i dwunastnicy. U większości tych pacjentów nie udaje się jednoznacznie ustalić przyczyny zgłaszanych dolegliwości.
Zaburzenia jelit
06.04.2017
Zgodnie z nowym ujęciem wprowadzonym przez Kryteria Rzymskie IV, zaburzenia jelit postrzegane są raczej jako spektrum objawów, a nie oddzielne jednostki chorobowe i często dochodzi do nakładania się objawów poszczególnych zaburzeń.
Eutanazja – próba uporządkowania pojęcia
08.03.2017
O eutanazji pisano i mówiono już wiele. Brakuje jednak w polskim piśmiennictwie medycznym publikacji omawiających holistycznie zjawisko eutanazji, a znajomość prawno-etyczna problemu jest często niedokładna.
Odpowiedzialność cywilna za szkody wynikające z upadków szpitalnych
08.03.2017
Upadki w szpitalu są jednymi z najczęściej występujących zdarzeń niepożądanych. W piśmiennictwie międzynarodowym szacuje się, iż statystycznie na 1000 osobodni przypada od 5 do 18 upadków.
Ocena skuteczności różnych form terapii fizykalnej w leczeniu objawów gonartrozy
02.03.2017
Choroba zwyrodnieniowa (osteoarthritis – OA) to najczęstsza przyczyna przewlekłych dolegliwości stawowych i niepełnosprawności ludzi w podeszłym wieku. Choroba dotyczy nie tylko chrząstki stawowej, ale obejmuje także pozostałe elementy stawu, w tym warstwę podchrzęstną kości, więzadła, torebkę stawową, błonę maziową oraz mięśnie okołostawowe.