Publikacje

Rola podwyższonego stężenia homocysteiny we krwi jako wskaźnika ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych
14.02.2017
Podwyższone stężenie homocysteiny wpływa destrukcyjnie na komórki śródbłonka naczyń, m.in. przyspiesza proces degradacji elastyny w ścianie naczynia, powoduje wzmożoną proliferację mięśni gładkich, generuje stres oksydacyjny w konsekwencji, prowadząc do peroksydacji lipidów,
Łysienie – diagnostyka i leczenie
14.02.2017
Proces utraty włosów ma różnorodny przebieg – od bardzo gwałtownego (kiedy wypada 400–800 włosów dziennie), przez średnio nasilony (utrata 100–300 włosów dziennie) po bardzo powolny, kiedy niezauważalnie dochodzi do stopniowego ubytku włosów na przestrzeni lat.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – 3 kroki od diagnozy do terapii
13.02.2017
POChP należy podejrzewać u każdej osoby po 40. r.ż. palącej papierosy i skarżącej się na przewlekły kaszel z odkrztuszaniem, a zwłaszcza wówczas, gdy skarży się dodatkowo na duszność wysiłkową.
Bóle głowy w chorobach autoimmunologicznych
13.02.2017
Zapalenia naczyń w chorobach autoimmunologicznych są ważnymi przyczynami wtórnych bólów głowy. W artykule omówiono częstość występowania bólów głowy w pierwotnych i wtórnych zapaleniach naczyń ośrodkowego układu nerwowego.
Astma problematyczna, trudna do leczenia – opis przypadku
10.02.2017
36-letni mężczyzna został skierowany do Kliniki z rozpoznaniem astmy trudnej, opornej na leczenie, steroidozależnej, w celu rozważenia kwalifikacji do leczenia biologicznego humanizowanym przeciwciałem monoklonalnym anty IgE – omalizumabem.
10.02.2017
Bilastyna – nowe dane kliniczne o znanym leku przeciwhistaminowym
09.02.2017
Bilastyna jest odwrotnym agonistą receptora histaminowego H1. Oznacza to, że stabilizuje jego konformację w pozycji nieaktywnej, uniemożliwiając przyłączenie się cząsteczki histaminy.
Ocena technologiczno-farmaceutyczna zawiesin donosowych z furoinianem mometazonu
07.02.2017
Idealny produkt leczniczy powinien posiadać cechy dobrej przyswajalności substancji czynnej, charakteryzować się szybkim początkiem działania oraz utrzymywaniem stężenia w miejscu receptorowym w takim czasie, aby uzyskać wysoki profil bezpieczeństwa przy minimalizacji działań niepożądanych.
Częstość występowania niedokrwistości u chorych hospitalizowanych z powodu zaostrzenia nieswoistych chorób zapalnych jelit
03.02.2017
Niedokrwistość jest najczęstszą pozajelitową manifestacją nieswoistych chorób zapalnych jelit (NChZJ), wiążącą się z istotnym pogorszeniem jakości życia oraz wzrostem wskaźnika hospitalizacji. Etiopatogeneza niedokrwistości w przebiegu NChZJ jest wieloczynnikowa.
Zastosowanie spironolaktonu w terapii trudnego w kontroli nadciśnienia tętniczego – wskazówki praktyczne
31.01.2017
1
Optymalizacja leczenia hipotensyjnego u chorych z trudnym w kontroli nadciśnieniem tętniczym powinna być oparta na dwóch elementach postępowania - zastosowaniu optymalnego trójlekowego schematu leczenia i optymalizacji terapii diuretykiem.
Nowe wytyczne rozpoznawania i leczenia ostrej i przewlekłej niewydolności serca – subiektywne spojrzenie lekarza praktyka
30.01.2017
Artykuł jest subiektywną opinią lekarza zajmującego się od lat chorymi z niewydolnością serca i zawiera uwagi, odnoszące się do wytycznych jako źródła wiedzy o najwłaściwszym postępowaniu z chorymi z niewydolnością serca oraz do wybranych elementów tego dokumentu.