Publikacje
Według raportu Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control; ECDC) z 2013 roku rocznie w Europie na zakażenie szpitalne zapada ponad 4 miliony pacjentów, co stanowi główny problem zdrowia publicznego. Średnia częstość występowania zakażeń szpitalnych wśród pacjentów hospitalizowanych w europejskich szpitalach pracujących w trybie ostrodyżurowym wynosi 5,7% (95% CI: 4,5–7,4%).
Menopauza jest przełomowym momentem w życiu kobiety. Zmniejszone wydzielanie estrogenów wpływa na występowanie wielu dolegliwości, które mogą znacznie utrudnić funkcjonowanie zarówno w sferze zawodowej, społecznej, jak i rodzinnej kobiety.
18.11.2016
Torbiele krezki należą do rzadko występujących, zwykle łagodnych guzów brzucha u dzieci. Najczęściej mają charakter torbielowatego naczyniaka chłonnego (malformacji chłonnej).
18.11.2016
Jedną z chorób współwystępujących z POChP jest osteoporoza. W niniejszej pracy przedstawiono wzajemne relacje obu tych chorób oraz postępowanie w osteoporozie u pacjentów jednocześnie cierpiących na POChP.
18.11.2016
Balneologia jest najstarszą gałęzią fizjoterapii, która wykorzystuje specyficzne właściwości i oddziaływanie wody na ludzki organizm. Pierwsze zastosowania wody w celach terapeutycznej kuracji przypisywane są Egipcjanom, którzy wykorzystywali gorące kąpiele z dużą ilością pary wodnej dla przeciwdziałania nadwadze.
16.11.2016
Ostatnie lata przyniosły duże zmiany w rozumieniu różnych aspektów niewydolności serca (NS). Odkurzono wreszcie dawną koncepcję zastoju żylnego (backward failure), jako jednego z najważniejszych ogniw w genezie objawów, ale także progresji NS.
16.11.2016
Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy (ASA) charakteryzuje się występowaniem objawów tzw. triady aspirynowej, do których należą: astma oskrzelowa, przewlekły nieżyt nosa i zatok oraz polipy na błonie śluzowej nosa. Choroba dotyczy około 1% populacji ogólnej, a w grupie chorych na astmę oskrzelową częstość występowania może wynosić nawet 10%.
Myśląc o poprawie jakości opieki medycznej pacjenta w stanie ciężkim, przede wszystkim powinniśmy szukać sposobów zwiększenia przeżywalności.
Poronieniem samoistnym określa się zakończenie ciąży do 22. tygodnia (21+7) jej trwania. Aktualne mianownictwo sugeruje określenie: wczesna utrata ciąży lub wczesne niepowodzenie ciążowe. Poronienia występują w 10−20% przypadkach ciąż i najczęściej są obserwowane do 13. tygodnia ich trwania.
15.11.2016
Przewlekły ból w odcinku lędźwiowym, na którego skarży się średnio około 55% populacji prowadzi do ograniczenia wykonywania czynności dnia codziennego oraz obniżenia jakości życia pacjentów.
15.11.2016