Publikacje
Z uwagi na coraz większą liczbę pacjentów po przebyciu przeszczepienia narządowego i związaną z tym rosnącą grupę osób objętych terapią immunosupresyjną, niezwykle ważna jest popularyzacja wiedzy na temat tego leczenia, jak również zwiększenie świadomości o możliwych interakcjach lekowych.
Transplantacja serca pozostaje złotym standardem postępowania w leczeniu ciężkiej niewydolności serca opornej na leczenie farmakologiczne. Ograniczona dostępność organów wymusza stosowanie alternatywnych sposobów postępowania, dających możliwość wykonania transplantacji serca bądź przedłużających życie.
04.11.2016
Przewlekła niewydolność serca (PNS) jest złożonym zespołem klinicznym, w którym występują nieprawidłowości w zakresie kurczliwości mięśnia sercowego oraz zaburzenia hemodynamiczne i zmiany neuroendokrynne (1). Obecnie obserwuje się gwałtowny wzrost zachorowań na PNS w krajach Europy Zachodniej i USA.
03.11.2016
Przewlekła niewydolność serca jest złożonym problemem klinicznym, charakteryzującym się – oprócz typowych objawów klinicznych – postępującą niewydolnością wielonarządową spowodowaną niedostatecznym rzutem minutowym.
03.11.2016
Ewaluacja programu zdrowotnego jest jednym z ważniejszych elementów jego realizacji. W naszym kraju brakuje wystandaryzowanych zaleceń i wytycznych, które byłyby narzędziem ułatwiającym proces planowania, implementacji i ewaluacji programu zdrowotnego.
03.11.2016
W ostatnich latach dużą wagę przykłada się również do jak najdłuższego utrzymania pacjentów z NS na rynku pracy w wyuczonym zawodzie lub – w razie potrzeby – po ich przezawodowieniu. Zadaniu temu służy m.in. kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna (KRK), która została włączona do wytycznych postępowania u pacjentów z niewydolnością serca.
02.11.2016
Głównym celem postępowania terapeutycznego w niewydolności serca (heart failure, HF) jest poprawa rokowania i redukcja objawów choroby wpływająca na jakość życia pacjentów. Optymalna, standardowa farmakoterapia HF opiera się na lekach wpływających na dwa układy odgrywające istotną rolę w patofizjologii tego schorzenia: renina-angiotensyna-aldosteron oraz współczulny.
Urazy są wiodącą przyczyną śmiertelności i zachorowalności u dzieci. Urazy wątroby stanowią 2–14% wszystkich urazów u dzieci i zajmują drugie miejsce po urazach śledziony wśród urazów narządów jamy brzusznej.
Czynność serca jest jednym z parametrów oceny stanu ogólnego, powszechnie znanym, tanim i łatwym do zmierzenia. Wpływa na niego jednak bardzo wiele czynników: aktywność fizyczna, stan psychiczny, dieta i suplementy diety, palenie tytoniu, używki i leki. Podwyższona spoczynkowa HR jest jednym z czynników ryzyka śmiertelności i chorobowości całkowitej oraz w chorobach układu sercowo-naczyniowego, w tym w niewydolności serca, a jej redukcja jest ważnym celem terapeutycznym.
Fizykalna terapia skojarzona polega na świadomym połączeniu dwóch odmiennych form energii fizycznej, które nie mogą wykazywać działania biologicznego o charakterze antagonistycznym.