Publikacje
Nowe wytyczne dotyczące rozpoznawania i leczenia nadciśnienia płucnego, które ukazały się w 2015 r., szczegółowo opisują postępowanie w tej jednostce chorobowej o wielodyscyplinarnym zasięgu. W poniższym opracowaniu wybrano jedynie wybrane elementy patofizjologii, diagnostyki i znaczenia klinicznego tej postaci nadciśnienia płucnego (pulmonary hypertension, PH), z którą lekarz spotyka się najczęściej w swojej codziennej praktyce.
Zapewnienie porównywalności wskaźników na poziomie europejskim jest nieodzowne w celu prawidłowej oceny stanu zdrowia i wyrównywania różnic pomiędzy krajami. W tym celu w latach 1998-2013 prowadzono prace nad stworzeniem wystandaryzowanej listy wskaźników zdrowotnych, które będą stosowane do analiz zdrowotnych na poziomie UE. Wynikiem współpracy pomiędzy państwami członkowskimi UE i Komisji Europejskiej jest 88 Głównych europejskich wskaźników zdrowotnych (European Community Health Indicators – ECHI)1, wcześniej określanych jako wskaźniki ECHIM (European Community Healh Indicators Monitoring).
Personel medyczny coraz częściej pada ofiarą agresji ze strony pacjentów oraz osób postronnych (najczęściej bliskich, towarzyszących chorym). Dane opublikowane przez Komendę Główną Policji są alarmujące.
28.10.2016
Niewydolność serca (heart failure, HF) dotyczy 1–2% populacji ogólnej i ok. 15–20% chorych w wieku powyżej 65. roku życia (1). Wśród najczęstszych przyczyn HF wyróżniamy: chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze, wady zastawkowe i kardiomiopatie. W ostatnich latach liczba nowych zachorowań stale wzrasta w miarę zwiększenia średniej długości życia.
28.10.2016
W Polsce, z rozpoznaną niewydolnością serca żyje ok. 1 mln osób. Ocenia się, że w ciągu najbliższych 20 lat liczba ta wzrośnie o ok. 25%. Niewydolność serca nadal jest przyczyną wysokiej śmiertelności wśród pacjentów powyżej 55. roku życia.
27.10.2016
Pomimo rozwoju innych technik obrazowania w kardiologii, takich jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa, echokardiografia wciąż zajmuje centralną pozycję w diagnostyce niewydolności mięśnia sercowego, co znalazło odzwierciedlenie w najnowszych wytycznych dotyczących niewydolności serca, a próby ogłoszenia zmierzchu echokardiografii wydają się być zdecydowanie przedwczesne.
Postęp technologiczny w obrazowaniu serca metodą tomografii komputerowej (TK) dotyczący poprawy rozdzielczości czasowej i przestrzennej, a także stosowanych środków kontrastowych spowodował, że badanie to stało się cennym narzędziem diagnostycznym w kardiologii, w tym także w diagnostyce niewydolności serca.
27.10.2016
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2012 roku zgony z powodu chorób układu krążenia stanowiły aż 46% wszystkich zgonów.
Niewydolność serca (heart failure, HF) jest poważnym problemem zdrowia publicznego, który dotyczy ok. 1–2% populacji dorosłych w krajach rozwiniętych i zwiększa się do 10% wśród osób w podeszłym wieku. Ponad 23 mln pacjentów na całym świecie cierpi z powodu HF
Docierające do powierzchni Ziemi promieniowanie ultrafioletowe (UV) o długości fali 280-320 nm (UVB) i 320-400 nm (UVA) wywołuje uszkodzenia struktur komórkowych, w tym kwasu deoksyrybonukleinowego (DNA). Mechanizmy uszkadzającego działania UVB i UVA na cząsteczki DNA są odmienne.