Publikacje

Leczenie skojarzone nadciśnienia tętniczego – jedna tabletka na każdym etapie terapii?
05.10.2016
W obowiązujących wytycznych kładzie się nacisk na jak najwcześniejsze i najbardziej intensywne rozpoczynanie leczenia nadciśnienia tętniczego w celu szybkiego uzyskania wartości docelowych. Podkreśla się, że szybsze obniżenie ciśnienia tętniczego do wartości docelowych przekłada się na bardziej wyrażone zmniejszenie ryzyka sercowo-naczyniowego.
Diuretyki pętlowe w terapii nadciśnienia tętniczego – kiedy stosować?
05.10.2016
Diuretyki pozwalają na osiągnięcie ujemnego bilansu sodowego i wodnego. Znajdują zastosowanie w leczeniu nadciśnienia tętniczego, obniżając ciśnienie tętnicze i zmniejszając śmiertelność z przyczyn sercowo-naczyniowych.
Telmisartan w terapii nadciśnienia tętniczego – bardziej i mniej znane właściwości
05.10.2016
Antagoniści receptora angiotensyny II – sartany – stanowią uznaną, jedną z podstawowych grup leków hipotensyjnych stosowanych w terapii nadciśnienia tętniczego. W szeregu badań klinicznych wykazano, że grupa ta jest nie tylko skuteczna hipotensyjnie u chorych z niepowikłanym nadciśnieniem tętniczym, ale również wykazano korzyści z jej stosowania w różnych sytuacjach klinicznych.
Wpływ stresu na układ krążenia – fakty i mity
04.10.2016
Stres jest powszechnym elementem życia codziennego, który wyzwala szereg dynamicznych niespecyficznych reakcji w celu złagodzenia towarzyszących objawów. Przewlekły stres w przebiegu długotrwałego napięcia nerwowego jest przyczyną wielu schorzeń, szczególnie chorób układu krążenia.
Kiedy należy podejrzewać wtórne nadciśnienie tętnicze?
04.10.2016
W przypadku wtórnego nadciśnienia tętniczego odpowiednia diagnostyka i zastosowanie właściwego leczenia przyczynowego może doprowadzić do usunięcia przyczyny leżącej u podłoża jego rozwoju – wynikiem tego jest poprawa kontroli lub normalizacja ciśnienia tętniczego oraz zmniejszenie ryzyka sercowo-naczyniowego.
Badanie SPRINT w perspektywie – w jaki sposób przenieść wyniki badania do codziennej praktyki?
04.10.2016
Ogłoszenie i publikacja wyników badania Systolic Blood Pressure Intervention Trial (SPRINT) wzbudziły ogromne zainteresowanie. Na przestrzeni prawie roku od publikacji (9 listopada 2015), jedynie na łamach Hypertension ukazało się kilkanaście artykułów poglądowych i komentarzy dotyczących bezpośrednio wyników badania SPRINT.
Ocena ciśnienia tętniczego poza gabinetem lekarskim – czy tylko całodobowa rejestracja ciśnienia tętniczego?
03.10.2016
Nadciśnienie tętnicze stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Nieleczone prowadzi do przyspieszonego rozwoju miażdżycy, zwiększonej częstości zawałów serca, udarów mózgu oraz rozwoju niewydolności nerek. Dane epidemiologiczne wskazują, że nadciśnienie tętnicze jest rozpoznawane u blisko 30% dorosłej populacji na świecie.
Wstępna intensywna terapia w szpitalnym oddziale ratunkowym
22.09.2016
Elementami, które wymagają omówienia ze względów praktycznych są ogólne zasady postępowania w wybranych przypadkach pacjentów w stanie krytycznie ciężkim oraz współdziałanie oddziałów medycyny ratunkowej i oddziałów intensywnej terapii oraz ustalenie przez personel lekarski tych oddziałów zasad współpracy dla dobra najciężej chorych pacjentów.
Nagłe zagrożenie zdrowia oraz nagłe zagrożenie życia. Propozycja analizy prawnej oraz jej kontekst socjomedyczny
22.09.2016
O ile nagłe zagrożenie życia jest z reguły właściwie rozumiane w sposób intuicyjny, o tyle nagłego zagrożenia zdrowotnego ma charakter bardzo subiektywny, zależny od: wykształcenia, osobowości, profilu emocjonalnego jednostki, warunków otoczenia i wielu zmiennych, których ocena jest aktualnie domeną szeroko rozumianych badań z zakresu socjologii zdrowia.
22.09.2016
Ocena urazowości wśród osób uprawiających wspinaczkę – aspekty wybrane
22.09.2016
Uprawianie sportu, niezależnie od tego, czy będzie to sport wyczynowy, czy rekreacyjny wiąże się z ryzykiem wystąpienia urazu. Urazy sportowe często wiążą się z poziomem wytrenowania, wobec czego mamy urazy spowodowane mniejszą sprawnością lub przetrenowaniem zawodnika.